ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 17:45

Toplu sözleşme değil toplu fiyasko masası

Toplu sözleşme değil toplu fiyasko masası


Türk Büro-Sen Erzurum Şube Başkanı Gani Harmandar, hükümetle yetkili sendika konfederasyonu arasında imzalanan toplu sözleşmeyle memur ve emeklilerin haklarının gasp edildiğini iddia ederek "toplu sözleşme değil, toplu fiyasko masası." dedi.

Türk Büro-Sen Şube Başkanı Gani Harmandar, Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Büro Sen Erzurum Şube Başkan Yardımcısı Mucip Yazıcı ile sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Harmandar, imzalanan toplu sözleşmeyle memurun yok sayıldığını ileri sürdü. Harmandar, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yüz binlerce memur ve memur emeklisinin mağdur edildiğini ve bir çok kazanımının ile ellerinden alındığını savundu.

Toplu sözleşmenin memurun beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu ve mevcut haklarının gasp edildiğini iddia eden Gani Harmandar, "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yüz binlerce memur ve memur emeklisinin hakları yapılan son toplu sözleşme ile gasp edildi. Kamu personelinin hiçbir demokratik ve sosyal haklarının görüşülmediği, yeni haklar ve kazanımlardan söz edilen Toplu Sözleşmenin, kelimenin tam anlamıyla bir fiyaskodur. Toplu sözleşme değil toplu fiyasko masasıdır.1995 yılından bu yana kurulmuş olan 3 ayrı Emekli Sendikaları ne yazık ki ileri demokrasi diye iktidara gelenlerin döneminde kapatılmıştır. Yine emniyet çalışanlarının kurduğu sendika hükümetçe tanınmamış, sendikayı kuran polis memurları ise işten atılmıştır. Ne yazık ki, toplu sözleşme masasında, memurların en temel insan hakları olan 'grev ve siyasete katılma hakları' ile ilgili hiçbir sonuç alınamamıştır." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER