ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 16:58

Topbaş hidrojen istasyonunu denetledi

Topbaş hidrojen istasyonunu denetledi


 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin ilk hidrojen dolum tesisini denetledi. Topbaş, denetimden sonra hidrojenle çalışan araca dolum yapıp direksiyon başına geçti ve test sürüşü yaptı.

Eyüp Fesane’de kurulan ilk hidrojen dolum tesisini denetleyen Kadir Topbaş, hidrojenle çalışan araç ve tekneye hidrojen dolumu yaptı. Direksiyon başına geçen Topbaş, hidrojenli aracı kullanarak basın mensuplarına tanıttı.

Daha sonra hidrojenle çalışan tekneyi de tanıtan Topbaş, “Hidrojenle çalışan bir otobüs hazırlayarak bu hatta devreye sokacağız. Yıldız Teknik Üniversitesi’yle birlikte hazırlanan güneş enerjisiyle çalışan tekne de yine hidrojenle çalışıyor. Çevreye saygınlığımızın nişanesi olarak bu sistemi devreye sokuyoruz. Hidrolojik dolum tesisinin sayısını artıracağız. Çevre dostu ve maliyeti düşük bu sistemle 10 TL’lik bir hidrojenle 130 kilometre yol gidebiliyorsunuz. Bunu başarabilen ülke sayısı henüz çok az. Sudan enerji üretiyoruz, hidrojenini alıp, oksijenini havaya gönderiyoruz. Bu tekerleğin icadı gibi bir olay, bu kadar önemli. Bu olay tekerleğin keşfedilmesi kadar önemli bir olaydır.” şeklinde konuştu.

Hidrojenle çalışan araçların ekonomik boyutuna dikkat çeken Hyundai Accent Genel Müdürü Ümit Karaarslan, “Araçta hidrojen yakıt deposu ve elektrik motoru var. Elektrik motoru yakma işlemi gerçekleştirdikten sonra hidrojen yanıyor, oksijen de uçuyor. Egzozundan sadece su buharı çıktığı için çevreye zarar vermiyor. 5.9 kilogramlık bir hidrojen gazıyla 600 km gibi yüksek bir menzile sahip. Tüm elektrikli otomobiller menzil açısından çok sınırlı. Fazla üretim adedine erişemiyorlar. Bu sayede gelecek yıllarda otomobil pazarının yüzde 25’ini hidrojenle çalışan araçlar alacak.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER