ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 18:01

Topbaş dev projeyi açıkladı!

Topbaş dev projeyi açıkladı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş müjdeyi verdi.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu'nda Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nun da içinde bulunduğu alanın büyük bir park yapılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sultanahmet Meydanı'nda sahur yapan vatandaşların sofralarına konuk oldu.

Vatandaşlarla yemek yiyip çay içen Topbaş, bol bol fotoğrafta çektirdi. Başkan Topbaş, gazetecilere Veliefendi Hipodromu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Topbaş, Çırpıcı Çayırı ve Veliefendi Hipodromu'nda içinde bulunduğu alana yaklaşık 3 milyon kişinin kullanabileceği bir parkın yapılmasını planladıklarını belirterek, 2 seneden beri bu konu üzerinde bir çalışma olduğunu söyledi.

Topbaş, Çırpıcı çayırı ve Veliefendi Hipodromu'yla ilgili sit alanı ilan edilmesi veya tescillenmesi konusunda bir müracaat üzerine belediyenin de iki yıldan beri yapmakta olduğu bir çalışma olduğunu belirterek, "Özellikle geçmişte Çırpıcı Çayırı olarak bilinen büyük alanda Büyükşehir Belediyesi'ne, İSKİ'ye ve özel sektöre ait alanlar var. Bunları birleştirmek suretiyle büyük bir park yapabilir miyiz? Çırpıcı çayırı gerçekten bölgenin o coğrafyanın 2-3 milyon insanın kullanabileceği ciddi anlamda büyük bir kent parka ne getirebilir miyiz düşüncemiz vardı. Toplamda 500 bin metrekarelik bir alan. Bu konuda 2 yıldır bir çalışma yapıyorduk özel bölümleri, özel sektöre ait olanları kamulaştırma imkanı olabilir mi diye ama çok kıymetli araziler. Bu arada Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın bir ihalesi çıktı. Bir bedel bulundu ciddi rakamlara çıktı bunun üzerine biz düşüncelerimizi Başbakan'a ilettik. Böyle bir projenin doğru olduğunu ve desteklediğini söyledi. Bu gelişmelerin sonrasına Çevre ve Şehircilik Bakanımızla bu konuyu görüştük. Sağ olsun onlarda bir noktada fedakarlık yaptılar. Bir değere ulaşmış ellerinde olan bir yeri bize maliyetine vermeyi kabul ettiler. Artık bu konuda devir noktasına kadar geldik" dedi.

ÖZEL SEKTÖR'E AİT ALANLAR DA ALINACAK

Topbaş, bölgedeki özel sektöre ait olan yerleri de almak istediklerini ifade ederek şunları kaydetti:

"Özel sektöre ait olan yerler başta pazarlıkla, olmazsa kamulaştırma şekliye... Büyük bir alanı. Burada 500 bin metrekareden bahsediyoruz, Çırpıcı Çayırı olarak. Ardından Veliefendi alanını da tescillendikten sonra yapı yapılamaz hale gelse, 1 milyon metre kare gibi büyük bir alana bölge kavuşmuş olacak. Bu İstanbul kent merkezinde en büyük olarak söyleyebileceğimiz bir alan. Central Park gibi buna benzer Avrupa kentlerinde gördüğümüz gibi önemli bir park olacak. Bir yapı marketin kullandığı, Büyükşehir'e ait imarlı olan alanı da, zaten geçtiğimiz İBB Meclisi'nde bu imarı kaldırarak adımı atmıştık. Böylece bölgede önemli bir bölge parkı ortaya çıkacak. 2-3 milyonluk bir coğrafyanın ortak kullanım alanına, yani Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler'in bölge öncelikli ama bütün coğrafyanın önemli bir parkı haline gelecek. Bir tramvayla ulaşım var, diğer ulaşımlar ve deniz ulaşımı olan bir bölge olduğu için İstanbul'da özellikle Avrupa yakasının kullanabileceği kent içi büyük bir parka kavuşmuş olunacak."

"KUŞ DİLİ ÇAYIRI'DA PARK OLACAK"

Topbaş, bu projeye benzer yeni projeleri olduğunu ifade ederek, "Buna benzer İstanbul'da çalışmalarımız var. Birilerinin iddia ettiği gibi yeşil alanları imara açmak değil çok kıymetli belki milyarlarla bahsedebileceğimiz değerdeki bu arazileri halkımızın kullanımına sunacak çalışmalar yapmaktayız. Bu daha bir başlangıçtır. Geçtiğimiz ay ki meclisimiz de Kuşdili Çayırı olarak bilinen ama çayırlıktan esamisi okunmayan tamamen beton ve otopark olarak kullanılan, geçmişte salı pazarı diye bilinen ve yoğun trafiği etkileyen bölgeye biz bir plan yapmıştık. Bunun üzerine bir takım itirazlarda vardı. Biz orasını da tamamen bir çayıra dönecek şekilde imarını kaldırarak kentin kazanımını sağladık. Benzer çalışmalarımız devam edecektir" şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER