ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ekim 2014 Perşembe 13:57

Topbaş bilirkişi raporunu açıkladı

Topbaş bilirkişi raporunu açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’tan öneml açıklama..


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 500 adet otobüs alımında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla yargılandığı davada bilirkişi "İhalede herhangi bir kamu zararı ve şahıs zararı oluşmamıştır" şeklinde rapor verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin 500 adet otobüs alımında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi. İstanbul 80. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada müşteki Cemal Acar ile sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmaya şikayetçiler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Soylan ve Hakkı Sağlam ise katılmadı.

Duruşmada söz alan Başkan Topbaş’ın avukatı, müvekkilinin BM Genel Kurul Çalışmaları nedeni ile yurt dışında bulunduğunu ve mazeretli kabul edilmesini talep etti.

Topbaş’ın mazeretli sayılmasına karar veren mahkeme davaya konu iddialara ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun dava dosyasına ulaştığını belirtti. Mahkemeye ulaşan Emekli Sayıştay Uzman Denetçisi Mehmet Mustafa Keskinkılıç, Emekli Sayıştay Uzman Denetçisi Celal Oymak ve Serbest Muhasebeci Erdinç Tamtürk tarafından hazırlanan 15 sayfalık bilirkişi raporunda ihalenin Kamu ihale kanunu hükümlerine uygun olarak yapıldığı belirtildi. Raporun sonuç kısmında otobüs alımı ihalesi sonucunda herhangi bir kamu zararı ve şahıs zararı oluşmadığı vurgulandı. Rapora karşı diyecekleri sorulan müşteki Cemal Acar rapora katılmadığını sanıkların cezalandırılması gerektiğini ifade etti.

Duruşmada söz alan Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın avukatı Fahri Biçer ise bilirkişi raporuna katıldıklarını belirtti.

Müvekkili hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini belirten avukat Biçer, Topbaş’ın dinlenilmesinden vazgeçilerek hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme Kadir Topbaş’ın dinlenilmesinin ardından esas hakkındaki mütaalasını hazırlaması için dosyasının savcılığa gönderilmesini hükmederek duruşmayı erteledi.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER