ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 04:12

Topallı'da 'İmam alma' geleneğiyle her akşam ayrı bir evde iftar.


Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Topallı köyünde, Osmanlı döneminden bu yana Ramazan ayında yapılan 'İmam alma' geleneği hala sürdürülüyor. Köy halkı her akşam ayrı bir evde iftara davet ediliyor. Köy imamı tarafından namaz kıldırılıyor ve Kur'an-ı Kerim okunuyor.

Yıllardır süregelen gelenekler köydeki eski ve yeni kuşakları bir araya getiriyor. Köy halkı kendi arasında belirlediği sıralamaya göre Ramazan ayında iftar veriyor. Dün akşam Turan ailesinin evinde gerçekleştirilen etkinlikte, köy halkı iftardan önce evde toplandı. Köy imamı Ersin Menekşe'nin gelmesinin ardından ezan saatine kadar sohbet edildi. Ezanın okunmasıyla birlikte dua edilip sofraya konulan iftarlıklarla iftar açıldı. Akşam namazı eda edilip hane sahibinin evinde Kur'an-ı Kerim okunup dua edildikten sonra çay sohbetine geçildi.

Ev sahibi Recep Tufan, İmam alma geleneğinin uzun yıllardır köylerinde yapıldığını söyledi. Ramazan ayında her akşam başka bir evde iftar daveti verildiğini kaydeden Turan, "Kur'an-ı Kerim okutulur, çay sohbeti yapılır ve teravih namazına gidilir" dedi.

Köyün imamı Ersin Menekşe ise, "Her akşam bizlere değer veren ağabeylerimiz evlerine çağırıyorlar. Biz evlerde iftarlar açıyor, Kur'an-ı Kerim'ler okuyoruz. Dualar ediyoruz. Bu gelenek Osmanlı döneminden bu yana devam etmekte" diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER