ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 12:43

TOKİ, kamu kurumlarına 1358 tesis yaptı


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, inşaat sektöründe kamu kanadını temsil eden, sektöre öncülük yapan ve disipline eden TOKİ’nin, bu çalışmalarıyla kamu kuruluşlarının bina ihtiyaçlarını karşılarken, aynı zamanda atıl ve işgali vaziyette bulunan kamu arazilerini de değerlendirerek ekonomiye katkı sağladığını bildirdi. “Bu açıdan hem kamunun ihtiyaçları kısa sürede karşılanmakta hem de istihdam ve sektörel canlanmaya destek verilmektedir.” diyen TOKİ Başkanı Karabel, İdarenin, 83 kamu hizmet binası, 936 okul, 291 hastane, 21 stadyum ve 27 üniversite kampüsü gibi kamuya çok sayıda projelerinin bulunduğunu söyledi.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel yaptığı açıklamada, “2003 yılında başlatılan konut üretimi ve planlı kentleşme programı çerçevesinde, TOKİ’ye sosyal konut üretiminin yanında kamu kuruluşlarının eğitim, sağlık, spor ve hizmet binalarının yapımında da etkin görevler verilmiştir. Bu görevlerin tevdi edilmesinde hiç kuşkusuz en önemeli sebep, TOKİ’nin uzman bir kuruluş olmasının yanında hızlı iş yapabilme ve organize olabilme gücünün de yüksek olmasındandır. TOKİ bu anlamda 2003 yılından itibaren mali ve İdari yönden yeniden yapılandırılmış, teknoloji ve uzman eleman açısından da insan kaynakları zenginleştirilerek, iş yapabilme kapasitesi artırılmıştır.” dedi.

83 KAMU HİZMET BİNASI

TOKİ’nin hizmet verdiği kuruluşların başında Milli Eğitim, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı ile üniversiteler geldiğini ifade eden TOKİ Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bunun yanında Maliye Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, AFAD, SGK ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarına 83 hizmet binası yapılmış ve yapılmaktadır.”

MİLLİ EĞİTİM'E 936 OKUL

Karabel, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokoller çerçevesinde 418 lise, ilköğretim ve anaokulunun TOKİ’nin kendi projelerinde yaptığı okullarla beraber toplamda 936 okul) yapılması kararlaştırıldığını da açıkladı. MEB protokolünde yapılan okulların 208 adedinin tamamlanarak eğitime açıldığını ifade eden Karabel, “199 okulun inşaatı ise devam etmektedir. İhale, proje ve planlama aşamasında olan okullarla birlikte MEB protokolü kapsamında 491 okul yapılmış olacaktır. Ayrıca protokoller kapsamında 124 pansiyon, 78 adet atölye, 48 adet spor salonu, 5 adet halk eğitim merkezi, 4 adet uygulama oteli, 2 adet öğretmenevi, 7 adet çok amaçlı salon, 10 adet lojman, yönetim binaları ve konferans salonları bulunmaktadır. Ayrıca 439 spor salonu (TOKİ’nin kendi projelerinde yaptığı spor salonları ile birlikte toplamda 960 spor salonu) yapılmaktadır.” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA 291 HASTANE

Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokoller kapsamında ise toplamda 291 hastane yapılacağını ifade eden Ahmet Haluk Karabel, bunun 71 adedinin tamamlandığını, 142 hastanenin inşaatının devam ettiğini, 78 hastanenin de ihale ve hazırlık aşamasında olduğunu bildirdi. Karabel, “Bu hastanelerin içinde entegre ilçe hastaneleri ve bölge hastaneleri de yer almaktadır. Ayrıca 72 Aile Sağlık Merkezi ve 4 sağlık ocağı TOKİ’nin kendi projelerinde yaptığı sağlık ocağı sayısı ile birlikte toplamda 94 sağlık ocağı) yer almaktadır.” dedi.

44 SEVGİ EVİ YAPILACAK

TOKİ Başkanı Karabel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yapılan protokoller kapsamında ise sevgi evleri, engelsiz yaşam merkezleri, huzurevleri ve yoksul konutları inşa edildiğini söyledi. bu kapsamda 44 ayrı sevgi evi (239 bina) yapılacağını ifade eden TOKİ Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü; “Bunun 23 adedi tamamlanmış, 12 Sevgi Evinin inşaatı devam etmekte, 9 sevgi evi de ihale aşamasındadır. Ayrıca 20 engelsiz yaşam merkezi (188 bina), 7 huzur evi bulunmaktadır. Yine aynı bakanlığımızla yapılan protokol kapsamında toplamda 25. 427 adet yoksul konutu inşa edilmektedir.”

TÜRK SPORUNA 21 STADYUM

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında İstanbul'daki Türk Telekom Arena Stadı hariç toplamda 626 bin seyirci kapasiteli 21 stadyum inşa edileceğini kaydeden Karabel şu bilgileri verdi, “Bu çerçevede bir stadyumun inşaatı bitirilmiş (Mersin), 11 stadyumun inşaatı devam etmektedir. Bunlar; 33 bin seyirci kapasiteli Adana, Eskişehir, Samsun, Gaziantep, Kocaeli, 25 bin seyirci kapasiteli Antalya stadı ve 10 bin seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, 25 bin seyirci kapasiteli Malatya, Sivas, Sakarya ve 40 bin seyirci kapasiteli Trabzon stadyumlarıdır. Proje hazırlığında olan ise 8 stadyum bulunmaktadır. Bunlar; Ankara (40 bin seyirci kapasiteli), Diyarbakır (33 bin seyirci kapasiteli), Hatay (25 bin seyirci kapasiteli), Batman ( 15 bin seyirci kapasiteli), İzmir ( Göztepe 15 bin seyirci kapasiteli ve Karşıyaka 15 bin seyirci kapasiteli),Edirne (15 bin seyirci kapasiteli) ve Elazığ (20 bin seyirci kapasiteli) stadyumlarıdır.”

27 ÜNİVERSİTEYE KAMPÜS BİNASI

TOKİ Başkanı Karabel sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitelerle yapılan protokoller kapsamında toplamda 27 üniversitenin kampüs binaları inşa edilecektir. Bunun 13’ü ihale edilmiş, 10’u ihale aşamasında ve 4’ü de protokol aşamasındadır. İhalesi yapılan 13 üniversite şunlar: Ankara Gazi Üniversitesi (Gölbaşı), Ankara Gazi Üniversitesi (Merkez kampüsü), Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi..

İhale aşamasında olan üniversiteler ise; Çanakkale 19 Mart Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa ve Çapa hastane binaları ile Eğitim Fakültesi binalarının yapımı), Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Türk –Alman Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi'dir.

Protokol çalışması devam eden 4 üniversite bulunmaktadır. Bunlar; Marmara Üniversitesi (Eğitim Fakültesi binalarının yapımı), İstanbul Teknik Üniversitesi (Ayazağa yerleşkesinde eğitim tesislerinin yapımı), Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi (Zeytinburnu’daki eğitim tesislerinin yapımı), Yıldız Teknik Üniversitesi (Davutpaşa yerleşkesinde yurt ve lojman binalarının yapımı).

Bu hizmetlerin dışında ayrıca çeşitli bakanlıklarla yapılan protokoller kapsamında hizmet binaları (Vergi dairesi, SGK il müdürlük binaları, halk eğitim merkezleri, kültür merkezleri, toplam merkezleri, askeri binalar, karakollar)inşa edilmektedir.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER