ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 17:23

Tokat’ta kentsel dönüşüm kapsamında ilk bina yıkıldı

Tokatta kentsel dönüşüm kapsamında ilk bina yıkıldı


Tokat Merkez’de kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Bu kapsamda ilk bina Esentepe mahallesinde bulunan Fatih İlköğretim Okulu karşısında bulunan binaların yıkımı ile başladı. Kentsel dönüşüm için bina yıkım törenine Tokat Valisi Mustafa Taşkesen’in yanı sıra protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Mustafa Taşkesen törende yaptığı konuşmada yıkım ifadesinin her zaman itici geldiğini fakat burada yapılan yıkımın hayırlı bir yıkım olduğunu ifade edip, "İnsanımız sağlam ve yaşanabilir binalarda yaşatmak için yaptığımız çalışmalar sürekli devam edecek” dedi. Depremin korkulacak bir olay olmadığını belirten Taşkesen, korkulacak şeyin çürük binalar olduğunu vurguladı. Kendisinin Japonya’da olduğu kısa süre içerisinde 2 kez deprem yaşadığını anltaran Taşkesen, “Fakat ne korku ne endişe oluştu. Orada bulunan insanlarda en küçük bir değişiklik görmedim. Neden? Çünkü depremle yaşamaya alışmışlar. Depremde yaşanacak olumsuz durumlar için tüm hazırlıklarını ve yapılarını buna göre yapmışlar. Sadece Allah’a dua ederek bizleri korumasını istememiz doğru olmaz. Tabi ki dua edeceğiz fakat, biz tedbirimizi de almak zorundayız ve bunun için burada ilk çalışmayı yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tokat Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bulut Çubuk ise ilde kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşların müracaatı üzerine risk tespiti yapılan 25 adet bina bulunduğunu söyledi. Burada ilk sivil binanın yıkımıyla başlanacak sürecin bilincin artması, iyi uygulamaların görülmesiyle hızla artacağını belirten Çubuk, bakanlığın bu süreçte hiçbir vatandaşı mağdur etmediğini ifade etti. Çubuk konuşmasına şöyle devam etti: “Bakanlığımız bu binalar için 18 aya kadar aylık 500TL kira yardımı veya 2 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli kredi desteğinde bulunmaktadır. Ayrıca kanun kapsamında yapılan binalarla ilgili her türlü vergi ve harçlardan muaf bulunmaktadır.”

Simay Yapı Denetim yetkilisi Hayrettin Altınörs törende yaptığı konuşmada, Tokat’ın deprem kuşağında yer aldığını ifade ederek, “Daha önce birçok defa yaşadığımız ve acı kayıplara neden olan depremler ne yazık ki; taşıma gücü zayıf zeminlerde kalitesiz yapılar yaptığımızı ortaya koydu. 2000’li yıllar ve öncesine kadar yapılan, denetimi ve yapım tekniği eksik ahşap, yığma veya betonarme yapılar, bugün kentsel dönüşüm yasasının ana kapsamını oluşturmaktadır.” dedi.

Konuşmaların sonunda Tokat Müftüsü Abdurrahman Koçak’ın yaptığı dua sonrasında hasarlı binaya iş makinası ilk darbeyi vurarak yıkımı başlattı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER