ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:05

Tokat protokolü ‘Tokat tarihine yürüdü’


Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Tokat Tarihine Yürüyor' gezi programı Geyras Köprüsü'nden başlayarak, tarihi Sulusokak'ta son buldu. Tarihi İpek Yolu güzergahında gerçekleşen yürüyüşe yoğun bir katılım oldu.

Gezi programı, Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek, Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti İl Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğretim görevlileri, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve Tokatlının katılımı ile gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu gezi oldukça coşkulu ve neşeli geçti.

'Tokat Tarihine Yürüyor' yürüyüşü ile Bağdat’tan, Tebriz'den, Sivas'a; Sivas'tan Tokat'a, Tokat'tan Amasya'ya, Merzifon'a oradan da İstanbul'a uzanan tarihi İpek Yolu'nun Tokat sınırları içerisinde kalan kısmında geçmişe yolculuk yapıldı. Günde ortalama 1000 devenin geçtiği tarihi İpek Yolu, yol ağlarının dışından kalmasından dolayı bilinmezliğe mahkum olmuştu. Tokat’ın en eski ve en tarihi mekanı olan Sulusokak'taki tarihi mekanların gezilmesiyle son bulan tarihi İpek Yolu gezisinin sonunda Deveciler Hanı'nda katılımcılara yemek ikram edildi.

Yürüyüş boyunca tarihi ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çeken Vali Taşkesen, Deveciler Hanında yapmış olduğu konuşmasında, düzenlenen gezi ile Tarihi İpek Yolu'nun Tokat’tan geçen bölümünün ihtişamlı günlerini gördüklerini ifade etti. Vali Taşkesen, “Geçmişte uzun yıllar boyunca bütün sorumluluğu üzerinde olması hasebiyle önemli bir ticaret merkezi olan İlimizin geçmişini hatırladık. Sadece geçmişi hatırlamakla kalmamalıyız diye düşünüyorum. O ihtişamlı günleri tekrar yakalamak mümkün.” dedi.

Deveciler Hanı'nda gerçekleştirilen Tokat yöresi halk oyunu gösterileri ve yemek ikramından sonra Müzeler Günü dolayısıyla Sulusokak'ta bulunan Tokat Müzesi, il protokolü ve katılımcılar tarafından gezildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER