ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 17:20

Tohumluk patatesin yüzde 60'ını Sivas karşılıyor

Tohumluk patatesin yüzde 60ını Sivas karşılıyor


Sivas’ta patates hasadı başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz, patatesin Sivas için çok önemli bir ürün olduğunu belirterek, Türkiye genelinde tohumluk patatesin yaklaşık yüzde 60’ını Sivas’ın karşıladığını söyledi.

Merkeze bağlı Durdulu köyünde patates hasadının başlaması nedeniyle 'Tarla Günü' düzenlendi. Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Cengiz, 2005 yılında Sivas’ın patates tohumluk alanı ilan edilmesinden sonra bu alana gerekli desteği vermek amacıyla İl Özel İdaresiyle müştereken bir proje yaptıklarını anlattı. Çiftçileri sertifikalı tohumluk kullanımına özendirmeyi hedeflediklerini söyleyen Cengiz, "Amacımız bölgemize hastalığın girişini engellemekti. Bu amaçla ilk yıl 120 bin ton civarında patates dağıttık. O yıllarda 14 bin dekar olan ekim alanımız 2012 yılı sonu itibariyle 70 bin dekara çıktı.” dedi.

Mehmet Cengiz, patatesin Sivas için çok önemli bir ürün olduğuna işaret ederek, “Türkiye genelinde tohumluk patatesin yaklaşık yüzde 60’ı ilimizden sağlanmakta. Bunun da ilimize geri dönüşü olmakta ve bu amaçla da gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Daha sonra ve patates hasadı başlatıldı. Hasadın ardından davetlilere patatesle yapılmış gözleme ve közlenmiş patates ikram edildi. Programa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri ile çok sayıda davetli katıldı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER