ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 12:23

Tohumluk kozalaklar köylülerin gelir kaynağı oldu


Sarıkamış ilçesinde vatandaşlar, topladıkları tohumluk sarıçam ağacı kozalaklarını Orman Bölge Müdürlüğü'ne satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.
İlçeye bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar sonbaharın gelmesiyle sarıçam ormanlarıyla ünlü Soğanlı ve Boyalı dağlarında çam kozalaklarını toplamaya başladı. Köylüler bu sayede hem aile bütçelerine katkı sağlıyor hem de ormanların üzerindeki baskının azalmasına yardımcı oluyor.
Sarıkamış Orman İşletme Müdürü Cemal Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sarıçam fidanı elde etmek için sonbahar mevsimi ekim ve kasım aylarında tohumluk yaş kozalak toplatılmasına başlandığını söyledi.
Orman işletmesi olarak yapılan çalışmalarda orman köylülerine her türlü desteğin verildiğini ifade eden Çelik, "Bu sene Boyalı bölgesindeki programımızda 7 ton civarında tohumluk kozalağı belirlenen yerlerde toplatacağız. Kilosu 2,5 liradan yaklaşık 18 bin lira tutuyor. Bu da köylümüze bir kazanç imkanı sağlıyor. Toplanan kozalaklardan alınan tohumlar bahar aylarında tabi gençlik sahaları içinde, sürüm yapılmış, rehabilitasyon alanlarına ekim yapılacak" dedi.
- "Orman üzerindeki baskıyı azaltıyoruz"
Boyalı Bölgesi İşletme Şefi Şener Arifoğulları da ormanla ilgili sıklık bakımı, gençleştirme, fidan dikimi, ağaç budama, kozalak toplatma gibi işleri orman köylülerine yaptırdıklarını kaydetti.
Ormanlardan toplanan kozalakların vatandaşlara ekonomik olarak katkı sağladığını ve ayrıca orman üzerindeki baskının azaltıldığını vurgulayan Arifoğulları, "Orman içinde yapılan çalışmalarda, mesela kesim bittikten sonra kalan dalları, atıkları, yakacak olarak köylüye veriyoruz. Köylerde ev ve diğer ihtiyaçlarında kullanmak üzere düşük maliyetle ağaç veriyoruz. Yani vatandaşın ormana olan baskısını bu şekilde azaltıyoruz. Bu sayede ormanlarda ağaç kesme ve zarar vermemenin önüne geçiyoruz. Vatandaşlar bu bilinçle ormanlarımızı en iyi şeklide koruyor" şeklinde konuştu.
Köylülerden Çağlar Burur ise günde ortalama kişi başına 20 kilogram kozalak topladıklarını belirterek, ormanın kendileri için çok önemli olduğunu, orman köylüsü olarak, oksijen temiz havanın yanı sıra fidan dikimi, kozalak toplama, çapalama yaparak para kazandıklarını ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER