ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 07:42

TOBB KKTC’ye ilahiyat koleji yapacak


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaptıracağı Hala Sultan TOBB İlahiyat Koleji ile ilgili protokol imzalandı. Törene katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs’ın dini inanç alanında geri kalmaması için yapılan hayırlı bir çalışma olduğunu söyledi.

TOBB’da düzenlenen törende konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kuzey Kıbrıs’ın gelişen ekonomisi ile AB ülkesi olan Güney Kıbrıs’tan daha huzurlu ve istikrarlı olduğunu belirtti. Atalay, “Eğitim alanında gelişen büyüyen Kıbrıs var. Kıbrıs’ta geçen yıl açılan ilahiyat fakültesine öğrenci yetiştirmek için hükümet olarak hemen çalışma başlattık. Dini eğitim Kıbrıs’ta eksik kalmamalı. Kıbrıs’ın dini eğitime çok ihtiyacı vardır.” dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı açıklamada, Kuzey Kıbrıs’a uygulanan haksız ambargonun kalkması için beraber çalıştıklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Eğitime ve insana yapılan yatırımda zarar olmaz.” diye konuştu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Mutlu Atasayan da kolejin isminin özelliğine dikkat çekerek, “Hala Sultan Peygamber Efendimizin süt teyzesidir. Peygamber Efendimiz Kıbrıs’ı da, İstanbul gibi fetihle müjdelemiştir.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER