ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 15:38

TOBB İzmir’de meslek lisesi yapacak


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın girişimiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İzmir’de sanayicinin ihtiyacı olan ara elemanların yetiştirilmesi amacıyla bir meslek lisesi yapmaya karar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasında buna ilişkin protokol, önümüzdeki hafta Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın katılacağı törenle imzalanacak.

İşsizliğin önlenmesinde ve sanayicinin ara eleman ihtiyacının karşılanmasında mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Yorgancılar, dünyanın dördüncü büyük ekonomisi Almanya’nın mesleki eğitim sistemine verdiği önemin, bugün rakamlarından da açıkça görüldüğünü söyledi. Almanya’daki sistemin benzerinin uygulandığı ülkelerde işsizlik oranının AB ortalamasının oldukça altında kaldığına dikkat çekerek, “Bu işi masaya yatırıp kafa yoran toplumlar, meyvelerini de almaktadır. Örneğin genç işsizlikte AB ortalaması yüzde 21,4'ken Almanya’da yüzde 8,6, Avusturya’da yüzde 8,3'tür. Ülkemiz ise yüzde 17'ye gerilese de 2011’deki yüzde 18'le dünya ortalaması olan yüzde 12,6'nın üstündedir.” dedi. Türkiye’nin mesleki eğitimde ciddi adımlar atmakta geciktiğini vurgulayan EBSO Başkanı, bu noktada mesleki ve teknik eğitimin nitelikli ve kaliteli yapısıyla ülke istihdamına ve rekabet gücüne katkı sağlamasının beklendiğini ifade etti. Bugüne kadar yaşanan sıkıntılar ve yapılan çalışmaların, mesleki eğitimde teori ve pratik arasındaki bağın kopuk olduğunu gösterdiğini belirten Ender Yorgancılar, bu bağın sağlıklı kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Geleceği sağlıklı bir şekilde inşa etmenin yolunun eğitime yatırımdan geçtiğini kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, “Türkiye’nin ileri teknoloji üretimine geçmesinin yolu, nitelikli eğitimden geçiyor. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımız'ın bütçesinin büyük bir artış göstermesini ve ar-ge'ye ayrılan kaynakların artmasını büyük memnuniyetle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER