ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 12:43

TKDK'dan Giresun için proje çağrısı


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Giresun Koordinatörü Özer Çoban, Giresun'da AB Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) uygulamalarının başladığını söyledi. Çoban, vatandaşları program desteklerinden yararlanmaya davet etti.

Çoban, yaptığı açıklamada, TKDK'nın Giresun'un da aralarında bulunduğu 42 ilde IPARD uyguladığını belirtti. Program kapsamında proje karşılığı sağlanan desteklerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak 2008 yılında kurulan TKDK tarafından yönetildiğini aktaran Çoban, program kapsamında 5 bin Euro'dan, 3 milyon Euro'ya kadar her bir proje için yüzde 50 ile yüzde 65 arasında değişen oranlarda hibe desteği sağlandığını aktardı. Özer Çoban, dokuzuncu çağrı dönemi için toplam hibe tutarının yaklaşık 236 milyon euro olduğunu ve proje kabullerinin 15 Şubat tarihinde başlayacağına işaret ederek, "Yapılacak yatırımlarla kırsal kesimde istihdam artacak, yeni yatırım olanakları sağlanacak, köyden kente göç önlenecek, AB standartlarında üretim yapan işletmelerin sayısı artacak ve tarımsal ürünlerin Avrupa pazarına erişimi kolaylaşacaktır" dedi.
Programın Giresun ve Giresunlu için önemli bir kazanç olduğunun altını çizen Çoban,"Avrupa Birliği ve ulusal fonlardan oluşan 236 milyon Euro’luk bir bütçe söz konusu. Bu bütçe bir havuzda toplanmış durumda. Bu şu anlama geliyor; Giresun’a ya da bir başka ile düşen belli bir pay yok. Bu süreçte kim daha eksiksiz proje sunarsa, ön plana o çıkacak. Amacımız Giresun’un potansiyelini ortaya koymasına aracı olabilmek. Proje giderlerine, inşaat yapımına, makine ekipman alımına karşılıksız desteklerimiz olacak. İşletme kurmak isteyene, inşaatta kullanacağı demirden çivisine kadar, süt üreten, et, üreten çiftçiye, yem karma makinasından traktöre kadar desteklerimiz olacak." diye konuştu.

Giresunlular'dan proje üreterek, program dahilindeki desteklerden yararlanmalarını isteyen Çoban, şunları aktardı: "Projeler 15 Şubat-15 Mart tarihleri arasındaki bir aylık sürede kurumumuz tarafından kabul edilecek. Bu nedenle, projelerin zamanında teslim edilebilmesi çok önemli. Giresunlu girişimcilerimizin zaman kaybetmeksizin projelerini hazırlayarak, bizlere başvurabilirler."

Çoban, program desteklerinin sadece yeni projelere değil, mevcut işletmeler için de geçerli olduğunu, ancak destek ödemesinin projenin uygulanmasının ardından sağlandığını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER