ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:56

TKDK, besiciye yüzde 60 hibeli kredi verecek

TKDK, besiciye yüzde 60 hibeli kredi verecek


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Erzurum Koordinatörlüğü, Organik Besiciler Birliği(OBB) üyesi besicilere yüzde 60 hibe destekli kredi vereceği bildirildi.

OBB Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Ilıcalı, besicilerin yıllardır beklediği ahır hibe kredisinin çıktığını açıkladı. Ilıcalı, TKDK Erzurum Koordinatörlüğü'nün 10'uncu proje çağrı döneminde organik besicilik yapanlar için ahır hibe kredidisinin önemli olduğunu ifade ette. OBB üyesi besicilerden büyükbaş hayvanlarına ahır yaptırmak isteyenlere proje çizimi ve zemin etüt projesini ücretsiz yapacaklarını belirten Ilıcalı,"Bir çiftçi için evinden çok geçimini temin ettiği hayvanının barınağı önemli." dedi. Erzurum'daki hayvan barınaklarının yarıdan fazlasının sağlıksız olduğunu ve bunun da et, süt verim kaybı ile çeşitli hastalıklara neden olduğunu da dile getiren Ilıcalı,"Ahırlar sağlıksız olduğu için büyükbaş hayvanlar başta brucelle olmak üzere birçok hastalığa yakalanmakta. Dana atmakta. Bu da milli ekonomiye darbe vurmakta" dedi.

TKDK'nın hibe kredisiyle besicilerin 30- 250 büyükbaş hayvan kapasiteli ahır yapabileceklerine işyaret eden Nazmi Ilıcalı,"20 bin ile bir milyon avro kredili hibelerden yararlanmak isteyen besicilerimizin ilgisi bekliyoruz. Dünden bu yana 60 besicimiz hibelerden yararlanmak için başvuruda bulundu. 30 ile 250 arasında büyükbaş hayvan besleyen besicilerimiz için büyük bir imkan." dedi.

TKDK Şube Müdürü Atilla Özlü ise Organik Besiciler Birliği ile birlik üyesi olmayan bütün besicilerin söz konusu hibelerden yararlanabileceğini belirterek,"Proje geliştiren bütün besicilerimlize hibe vermeye hazırız." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER