ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:26

Tillo’nun tarihi envanterleri gün yüzüne çıkıyor


Siirt'in Aydınlar ilçesinde (Tillo) tarihi Şeyh Nasreddin Konağı'ndan sonra, İsmail Fakirullah Hazretleri'nin 40 gün yemeden içmeden kaldığı ‘Çilehane’ restoreden geçirilecek.

Aydınlar’ın inanç turizmiyle gelişmesi için ilçede bulunan tarihi yapıların koruma altına alındığını belirten Belediye Başkanı Mesut Memduhoğlu, yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 150 ile 200 yıllık olduğu tahmin edilen Şeyh Nasreddin Konağı, mimarisiyle Osmanlı hat sanatlarının en güzel örneklerini yansıtıyor. Bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi geçiren bu konak, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun izniyle geçen yıl restore çalışmasından geçti. Yaklaşık 4 ay sonra restore çalışmaları tamamlanacak bu konak turizmde ilçeye önemli bir katkı sağlayacak. Ayrıca günümüzde, İsmail Fakirullah Hazretleri'nin 40 gün hiçbir şey yemeden içmeden kaldığı Çilehane olarak bilinen küçücük bir oda bugün halen duruyor, buranın da korunması için restore edilecek. Çilehane olarak bilinen odanın hemen yanında nar ağacının bugünkü yeri bir yazılı eserde, evin planı içinde gösterilmiştir. Yani, yüzyıllardır aynı yerde durmaktadır. Nar bitkisinin, günümüzdeki ömrünün en fazla 20 yıl olduğu düşünüldüğünde, halen aynı yerde bulunan gövdesi kuru ancak zamanı geldiğinde yılda belki 3 -5 meyve veriyor. Her adımında tarih kokan ilçedeki tarihi varlıkların korunması ve gelecek nesillere bunları aktarmanın hedefi içindeyiz." dedi.

Çilehane’nin yanı sıra ilçede yazın güneşten, kışın da yağmurdan korunmak için dönemin tarihi sebatları da korunarak restoreden geçirileceğini aktaran Memduhoğlu, şunları ekledi: "Evliyalar diyarı, tarihi değeri paha biçilmez, maneviyat değeri yüksek olan Tillo, güzellikleri ve doğayı seven herkesi buraya çekmektedir. Beldeyi inanç merkezi yapmak için mevcut 6 noktada restore çalışması sürmektedir.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER