ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:23

TİKA'dan, Srebrenitsalı çiftçilere traktör


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen Doğu Bosna Tarım Projeleri kapsamında, Srebrenitsalı 3 Boşnak aileye traktör verildi.

Traktörlerin teslim edilmesi dolayısıyla Potoçari Soykırım Anıt Odasında düzenlenen törene, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç ile çifçiler katıldı.

Yıldız, törende yaptığı konuşmada, TİKA'nın Bosna Hersek'te başarılı işlere imza attığını, bu kapsamda, TİKA tarafından topraklarına dönen Boşnaklara yapılan yardımların övgüye değer olduğunu belirtti.

Oruç, Doğu Bosna Tarım Projeleri çerçevesinde, Srebrenitsa'da tarımsal faaliyetlerin desteklenmesine önem verdiklerini belirtti.

Şu ana kadar 287 aileye sebze ve meyve tohumu yardımı yaptıklarını anlatan Oruç, bugünkü traktör hibesinin yanı sıra 7 sebze ve meyve kurutma aracını da Srebrenitsa Belediyesi aracılığıyla çiftçilere ulaştıracaklarını söyledi.

Oruç, projeyle, topraklarını terk eden köylülerin geri dönüşlerinin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını vurguladı.

Srebrenitsa Belediye Başkanı Durakoviç da halkın yaşam standartlarının yükseltilmesine yardımcı olacak bir proje yürüttükleri için TİKA yetkililerine teşekkür etti.

Büyükelçi Yıldız, traktörle test sürüşü yaptıktan sonra Oruç ve Durakoviç'le köylülere traktörlerinin anahtarını teslim etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER