ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 12:14

TİKA'dan Malavi'nin susuzlukla mücadelesine destek


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), susuzlukla mücadele eden Malavi'de 5 su kuyusu açtı.
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, en az gelişmiş ülkeler arasında gösterilen Malavi'de altyapı eksiklikleri ve ekonomik sorunlar nedeniyle sağlıklı içme suyuna erişim konusunda sıkıntılar yaşandığı ve temiz içme suyuna erişim probleminin halledilmesi yönünde 5 adet su kuyusunun hizmete açıldığı belirtildi.
Açıklamada, su kuyularının Malavi Müslüman Derneği tarafından iletilen talep üzerine, Lilongwe civarında Müslüman ve Hristiyan halkın bir arada yaşadığı 5 ayrı bölgede açtırıldığı ifade edildi.
Kuyuların açılışıyla ilgili düzenlenen törene, Malavi Su İşleri Bakanı Anitta Kalinde ile Malavi Müslüman Derneği ve TİKA yetkililerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katıldığı bildirildi.
Açıklamada, törende konuşan Kalinde'nin, bakanlık olarak ülkedeki herkesin suya erişimini sağlamak için çalıştıklarını ancak kaynaklarının kısıtlı olması sebebiyle bunu gerçekleştirebilmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdiği kaydedildi.
TİKA'nın desteğiyle açılan kuyulardan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kalinde'nin, projenin içme suyu alanındaki işbirliği için bir başlangıç olması ve ülkenin diğer bölgelerinde de devam ettirilmesi temennisinde bulunduğu belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER