ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 13:31

TİKA'dan Gazze'ye mikro cerrahi desteği


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen mikro cerrahi ameliyatları için mobil ameliyat mikroskobu, göz ameliyatları için Fako cihazı ve ortopedi ameliyatları için Artroskopi cihazı ile tıbbi sarf malzemeleri, Yeryüzü Doktorları Derneği işbirliği ile Gazze Şifa Hastanesi ve Gazze Göz Hastanesi’ne teslim edildi.

TİKA ve Yeryüzü Doktorları işbirliğiyle Gazze Şifa Hastanesi ve Gazze Göz Hastanesi’ne tıbbi cihaz ekipman desteğinde bulundu. TİKA ve Yeryüzü Doktorları tarafından temin edilen cihazların kurulumu ve eğitimi El Şifa ve Nasser hastanelerinde Türk uzman doktorlar tarafından gerçekleştirildi. Mikro cerrahi ünitesinin kurulumu ve Gazzeli doktorlara eğitim vermek üzere El Şifa ve Nasser hastanelerinde çalışan gönüllü ekip, 4 günde 12 ameliyat, 99 poliklinik gerçekleştirdi.

GEZZE'DE MİKRO CERRAHİ AMELİYATLARI

Gazze’de ameliyat mikroskobu bulunmadığından, klinik mikro cerrahi ameliyatları gerçekleştirilemiyor. 2008’den itibaren gerçekleştirilen saldırılarda ağır yara alan pek çok kadın, genç ve çocuk damar cerrahisi için yeterli donanım bulunmadığından uzuvlarını kaybetmek durumunda kalıyor. Mikro cerrahi ünitesi, çatışmalarda yaralanan uzuvlara yönelik ameliyatlar yapılamadığı için Gazze’de büyük önem taşıyor. Gazze’de 2012 verileri itibari ile kopan uzuvları dikilemediği için engelli durumuna düşen 926 erkek, 74 kadın ve 63 çocuk bulunuyor.

Bu kapsamda TİKA, Yeryüzü Doktorları ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle Gazze’nin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede TİKA ve Yeryüzü Doktorları bağışçıları işbirliği ile alınan; mikro cerrahi ameliyatları için mobil ameliyat mikroskobu, göz ameliyatları için Fako cihazı ve ortopedi ameliyatları için Artroskopi cihazı ve tıbbi sarf malzemeleri Gazze Şifa Hastanesi ve Gazze Göz Hastanesi yetkililerine teslim edildi. Bu kapsamda, Gazze halkı için büyük önem taşıyan proje gerçekleştirilerek, vatandaşların sağlık alanında daha kaliteli şartlarda tedavi olmalarına imkân sağlandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER