ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 15:53

TİKA projesi öğrencilere burs kaynağı oldu


Balkanlar'da yaşayan halklara yönelik ekonomik, sosyal ve kültürel projelerini sürdüren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA), Sırbistan'daki Sancak bölgesinde hayata geçirdiği yeni proje dikkati çekti.
    
Sırp ve Boşnak 100 çiftçiye ücretsiz süt sağma makinesi dağıtılan proje kapsamında, çiftçilerin üretecekleri sütten elde edilecek gelirin bir kısmı öğrencilere burs olarak dağıtılacak.
    
TİKA Sırbistan koordinatörlüğü tarafından Sancak'taki çiftçilere destek için yürütülen süt sağma makinesi temin projesi tamamlandı. Proje çerçevesinde 100 adet süt sağma makinesi, Sancak'ın en büyük kenti olan Yeni Pazar'ın (Novi Pazar) merkezinde düzenlen törenle sahiplerine teslim edildi.
    
Bölgede yaşayanların yoğun ilgi gösterdiği törene, TİKA temsilcileri, Yeni Pazar, Tutin ve Syenitsa belediye yetkilileri ile Hacı Naciya Aguşeviç Vakfı temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
    
TİKA tarafından temin edilen süt sağma makinelerini alan çiftçiler, proje çerçevesinde kazançlarının bir kısmını Yeni Pazar'da bulunan Hacı Naciya Aguşeviç Vakfı'na bağışlayacak, vakıf da bunu öğrencilere burs olarak dağıtacak.
    
Vakıf Başkanı Rujdiya Aguşeviç, törende yaptığı konuşmada, bu projeyi öncelikle yoksul öğrenci ve vatandaşlara yardım amaçlı başlattıklarını söyledi.
    
Projenin Yeni Pazar Çiftçiler Birliği ve "Lyin" süt ürünleri firmasının katkılarıyla gerçekleştirildiğini belirten Aguşeviç, makineyi alan her çiftçinin her gün belli bir miktar süt vereceğini, satılan sütün para ihtiyacı olan öğrencilere burs olarak dağıtılacağını vurguladı.
    
     -Hayatı kolaylaştıracak projeler-
    
    
TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Ali Maskan da kendilerini Sancak'ta, Yeni Pazar'da Türkiye'de gibi hissettiklerini, Sancak'ın Türkiye açısından ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi.
    
Bu bölgede projelerin son dönemde arttığına işaret Maskan, "Sancak'la Türkiye arasında çok önemli bağlar var. Sağlık, eğitim, altyapı ve üretim sektörü gibi bir çok alanda projeler gerçekleştirdik. Bu bölgede bu sene itibariyle dört okul yaptık. Birisi gerçekten çok büyük bir okul ve öğrenciler bu sayede üç devriyeli eğitimden kurtulacaklar" dedi.
    
İnsanların günlük hayatlarını kolaylaştıracak ve ekonomiyi geliştirecek faaliyetler ve projelerin TİKA için çok önemli olduğunu vurgulayan Maskan, Benzer bir projeyi Bosna-Hersek sınırında bulunan Priboy kentinde iki ay önce gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
    
Maskan, "Şimdi burada yaptığımız projenin ikinci bölümü var. Vakıfla işbirliğimizle bu projeyi gerçekleştirdik ve 100 aileye süt sağma makinesi verdik. Bu makinelerle elde edilen sütün bir kısmı vakfa verilecek. Vakıf bu sütü satarak öğrencilere burs verecek. Vakıf bünyesinde çok sayıda burs alan öğrenci var. Vakıf vasıtasıyla projenin iki yönlü avantajı ve güzelliği var" diye konuştu.
    
Bölgede yaşayanların talepleriyle TİKA'yı yönlendireceğini ifade eden Maskan, bölge insanının kendi ekonomik menfaatlerini gerçekleştirecek projeler ürettikçe TİKA'nın onlara yardımcı olmaktan, destek olmaktan mutluluk duyacağını söyledi.
    
Her çiftçi 10 litre süt bağışlayacak
    
Proje kapsamında dağıtılan süt sağma makinelerini alan Boşnak ve Sırp çiftçiler de ürettikleri sütün bir kısmını vakfa verme konusunda protokol imzaladıklarını, böylece hem kendilerine hem de başkalarına yardımda bulunacakları için mutlu olduklarını ifade etti.
    
Murovac Köyü'nden gelen ve süt sağma makinesini teslim alan Bisera Muykoviç, bu makinenin işini ve hayatını kolaylaştıracağını söyledi. Bisera, "Yedi ineğim var, sütü daha hızlı, kolay ve temiz bir şekilde alacağım. Bu gerçekten çok iyi. Çünkü bize verilen yardımla biz de öğrencilere yardım etmiş olacağız" dedi.
    
Aldığı makineyi kendi imkanlarıyla satın almasının mümkün olmadığını vurgulayan Bojidar Pendiç de "Bu makine eşim için daha değerli. Çünkü o her gün elleriyle ineklerden süt sağıyor. Şimdi daha kısa bir süre içinde işi bitecek. TİKA'ya çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
    
TİKA Sırbistan Koordinatörü Emrah Ustaömer de bu projenin çok anlamlı olduğunu, her çiftçinin her gün en az 10 litre süt bağışlayacağını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER