ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 22:52

TİKA, Kenya'ya Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi açtı


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet, çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere gittikleri Kenya'nın başkenti Nairobi'de TİKA Nairobi Program Koordinasyon Ofisi ve İjara Bölgesi'ndeki Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.
TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TİKA Başkanı Çam ve beraberindeki heyet Kenya'daki temaslarına TİKA Nairobi Program Koordinasyon Ofisi'nin açılışını gerçekleştirerek başladı. Başkent Nairobi'de ofis binasında düzenlenen törene Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy, TİKA Başkanı Serdar Çam, Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Kamil Kolabaş, TİKA Nairobi Program Koordinatörü Halil İbrahim Okur ve TİKA yetkilileri katıldı.
Törende açıklamalarda bulunan Çam, TİKA Kenya Program Koordinasyon Ofisi'nin hayırlı olmasını dileyerek, TİKA'nın Kenya'da çalışmalarının artarak devam edeceğini söyledi.
Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Aksoy da TİKA Kenya Program Koordinasyon Ofisi'nin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA'ya, Kenya'da gerçekleştirdiği projelerden dolayı teşekkür etti.
TİKA Kenya Program Koordinasyon Ofisi'nin ardından heyet, İjara Bölgesi'nde Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Heyet burada bölge halkı tarafından büyük sevgi ve coşkuyla karşılandı. Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin açılışına, Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Hüseyin Avni Aksoy, TİKA Başkanı Serdar Çam, Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Kamil Kolabaş, Garissa Eyaleti Valisi Nathif J. Adam, Garissa Eyaleti Vali Yardımcısı Abdullahi Hüssein Ali, İjara Milletvekili Ahmed İbrahim, Anne Çocuk Sağlığı Merkezi Başhekim Dr. Abdallah Awadh, TİKA yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Büyükelçi Aksoy, burada yaptığı açıklamada, TİKA'nın bölge halkı için büyük önem taşıyan bir projeyi gerçekleştirdiğini belirterek, söz konusu projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Çam da böylesi bir projenin tamamlanarak açılışını gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek, Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin İjara Bölgesi halkına hayırlı olması dileğinde bulundu.
Garissa Eyaleti Valisi Adam ise TİKA'nın inşasını, mobilya ve ekipman teminini sağladığı Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin İjara Bölgesi'nin ikinci sağlık merkezi olma özelliğini taşıdığını belirtti. Söz konusu projenin gerçekleştirilmesinden dolayı TİKA'ya teşekkürlerini ileten Garissa Eyaleti Valisi Adam, TİKA tarafından tamamlanan söz konusu projenin bölge için büyük önem taşıdığını söyledi. Garissa Eyaleti Valisi Adam iki ülke arasında söz konusu iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.
TİKA Başkanı Serdar Çam ve beraberindeki heyet Anne Çocuk Sağlığı Merkezi'nin açılışının ardından temaslarına Garissa Valiliği'ne gerçekleştirdiği ziyaretle devam etti. Görüşmede Kenya'da gerçekleştirilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Çam ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından Kenya'daki temaslarının ilk gününü tamamladı. Söz konusu proje 150 bin nüfuslu bölge halkının uzun yıllardan beri karşılanamayan önemli bir ihtiyacına cevap verecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER