ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 08:55

TİKA Başkanı Çam, Ürdün'de


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Ürdün gezisi kapsamında Kraliyet Bilim Merkezi ve Amman Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti.
Kraliyet Bilim Merkezinde TİKA Başkanı Çam'a merkezin başkanı Prenses Sümeyye tarafından bilgi verildi. Kral Abdullah'ın kuzeni olan Prenses Sümeyye merkezde bilim, kalkınma, girişimcilik, eğitim ve teknoloji alanında çalışmalar yaptıklarını söyledi. TİKA Başkanı Çam da Kraliyet Bilim Merkezi ile işbirliğini değerlendirdiklerini belirtti.
Prenses Sümeyye, TİKA Başkanı Çam'a plaket ve hediye verdi.
Merkeze gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, Amman Yunus Emre Enstitüsünü de ziyaret eden TİKA Başkanı Çam, burada Türkiye Mezunları Derneği, Türk Hayır Cemiyeti ve Türk-Ürdün Dostluk Derneği mensupları ve vatandaşlar tarafından karşılandı.
TİKA Başkanı Çam, Yunus Emre Enstitüsünün aktiviteleri ile iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ilerlediğine işaret ederek, "Biz uzun yıllar bir arada yaşadık, gözlerimiz ile de anlaşıyoruz. Ancak Yunus Emre Enstitüsünün burada Türkçe öğretmesi ve bizim de Türkiye'de Arapça eğitim vermemizle geçmişteki yanlış anlaşılmaların ve eksik bilgilerin düzeltilmesine katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Çam, Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Ürdün genelinde düzenlenen 24 Yaş Altı Uluslararası Satranç Turnuvası'nda birinci, ikinci ve üçüncü olanlara ödüllerini takdim etti.
TİKA Başkanı Çam, daha sonra akşam yemeğinde Ürdün Ulaştırma Bakanı Lina Şebib ile bir araya geldi. Bakan Şebib, ulaştırma alanında Türkiye ile tecrübe paylaşımı yapmak istediklerini belirtti. Çam da işbirliği için hazır olduklarını ifade etti.
Bakan Şebib, TİKA Başkanı Çam'a tarihi şehir Petra'nın bulunduğu plaket hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER