ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:06

TİGEM’den promosyonlu tay satışı


Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), geleceğin şampiyon atlarını "Şampiyon At Sahibine Koşuyor" sloganıyla satışa çıkarttı. Sezonun ilk ihalesi 4 Haziran’da Karacabey Harası’nda yapılacak.
İhale öncesi, Karacabey Harası’nda basın toplantısı düzenleyen TİGEM Genel Müdürü Halis Bilden, bu yıl yaklaşık 270 yarış tayını satmayı planladıklarını açıkladı. Bilden, ilk olarak 4 Haziran'da Karacabey Tarım İşletmesinde 57 safkan Arap yarış tayını açık artırmayla satışa sunacaklarını belirterek, satılacak tayın bedelinin peşin ya da yüzde 50'si peşin kalan kısmına 5 ay vadeyle ödeme imkanı sunacaklarını söyledi.
Hipodromlarda koşan her üç Arap atından birini TİGEM’in yetiştirdiğini hatırlatan Bilden, her yıl yetiştirdikleri atlardan dünyaya gelen 250-300 arasında tayı da satışa sunduklarını anlattı.
Bu yıl sonuna kadar performansı çok yüksek yaklaşık 270 yarış tayını satmayı planladıklarını vurgulayan Bilden, bu kapsamda ilk olarak Anadolu Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen 57 safkan Arap koşu tayını, 4 Haziran'da Karacabey Tarım İşletmesi'nde açık artırmaya çıkaracaklarını, satış öncesinde de müşterileri aileleriyle konuk etmek istediklerini ifade etti.
Bilden, uzun yıllardır yapmadıkları bir uygulamayı hayat geçireceklerini bu kapsamda yetiştiricilerden yaklaşık 20 kısrak satın alacaklarını açıkladı.
Bilden’in verdiği bilgiye göre ihalede, 2010 doğumlu 2 baş erkek, 2011 doğumlu 11 baş erkek, 8 baş dişi, 2012 doğumlu 18 baş erkek, 18 baş dişi safkan Arap tayı olmak üzere toplam 57 baş tay tek tek açık artırmayla satışa sunulacak.
Tay başına 5 bin lira geçici teminat bedeli verilecek ihalede, satın alınacak tayın bedeli peşin ödenebileceği gibi, yüzde 50'sini peşin, geriye kalanı ise teminat mektubuyla 5 ay vadeli de ödenebilecek.
Tay satışları için Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde katalog hazırlayan TİGEM, kataloglarda karekodlu tanıtım kullandı. 1,5-2 dakikalık tanıtımların yer aldığı bu karekodlar sayesinde tayların özellikleri incelenebilecek. Büyükelçiliklere katalog gönderen TİGEM bu yıl yaklaşık 270 safkan tay satışı planlıyor. TİGEM, geçen yıl toplam 250 baş tay satışından 30 milyon lira gelir elde etmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER