ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:21

Ticari araç sürücüleri araç kullanamayacak


Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ticari araç şoförlerine yönelik Türkiye’de ilk kez bir uygulama başlattı. Şoförleri eğitime alan SESOB, sınav sonucunda başarılı olanlara ‘Ticari Taşıt Kullanım Kartı’ verecek. Bu kartı alamayanlar ticari araçlarda şoförlük yapamayacak.

Ticari araç sürücü eğitimi ilk olarak Kocaali ilçesinde başladı. İlçede dört gün sürecek eğitime 70 ticari araç sürücüsü katıldı. Alanında uzman kişiler tarafından verilen eğitim sonucunda sürücüler sınava tabi tutulacak. Sınavı başarı ile tamamlayanlar 'Ticari Taşıt Kullanım Kartı' almaya hak kazandı, sınavda başarılı olamayanlar açılacak diğer eğitim programı ile tekrar eğitime alınacak.

SESOB Başkanı Hasan Alişan, eğitimlerde şoförlere ‘Seyir Halinde Tutum ve Davranışlar’, ‘Zaman Oryantasyonu’, ‘Kent İçi Ulaşımda İletişim Becerileri’, ‘Engelleri Çözüm Yolları ve Halkla İlişkiler’, ‘Turizm ve Çevre’, ‘İlkyardım ve Acil Kurtarma’, ‘Kent İçi Trafiği ve Sürüş Güvenliği’ konularında eğitim verildiğini vurguladı. Proje üzerinde uzun bir zamandır çalışma yaptıklarını ifade eden Alişan, “Bu proje, Türkiye'de ilk kez ilimizde gerçekleşecek. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü ile müşterek çalışmalarımız doğrultusunda büyükşehir sınırları içinde hizmet veren taksi, dolmuş, minibüs, özel halk otobüsü, servis araçları gibi ticari araç kullanan sürücülerimize eğitim verilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara ticari araç kullanabilmeleri için ‘Ticari Taşıt Kullanım Kartı’ verilecek. Birliğimiz tarafından verilecek bu kartın tasdiki Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.” bilgisini verdi.

Birlik olarak amaçlarının tüm ticari araçların, barış ve düzen içerisinde daha sağlıklı, daha kaliteli ve güvenli bir şekilde hizmet vermesini sağlamak olduğunun altını çizen Alişan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Sürücülerin toplum içinde oluşmuş ya da oluşacak kötü intibayı ortadan kaldırmak, temel trafik bilgilerini yenilemek, olası kazalara karşı savunma ve ilk yardım teknikleri öğretmek, yolcularla doğru iletişim kurmasını sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca turistlere karşı davranış bilgi ve becerilerini artırmak, kişisel hijyen ve araç bakımı konusunda bilgi ve becerilerini artırmak, yoğun çalışma temposunda öfke ve stresle başa çıkma yöntemlerini öğretmek istiyoruz. Ayrıca bu çalışma Sakarya'da çalışan ticari araç şoförleri ile ilgili güncel bir veritabanı oluşturulmasını da sağlayacak.”

HER ÖNÜNE GELEN TİCARİ ARAÇ KULLANAMAYACAK

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, artık her önüne gelenin ticari araç kullanmasının engelleneceğini ve sektörde bir disiplin olacağını vurguladı. Turan, “Büyükşehir olarak bu projeyi destekliyoruz. Bu proje Büyükşehir Belediyemiz ile mesleki kuruluşlarımızın ortak hedefi olmuştur." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER