ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 16:11

"Ticaret şehir insanının geninde var"


 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kayseri Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Toplantısı, Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım’ın katılımıyla yapıldı. Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, ticaretin şehir insanının geninde olduğunu söyledi.

    MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Şehrimizdeki yerel yönetimler göğsümüzü kabartmakta” diyerek, Kayseri algısının takdirlerin ötesinde olduğunu belirtti.

    Talas Belediyesinin tarihteki öneminden bahseden Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım, “Şehirle insanı birlikte ifade etmek gerekir, Devletler ayrı tanımlanabilir, ancak şehir insandan ayrı konuşulamaz.” dedi. Başkan Yıldırım, yaptığı konuşmada şunları ifade etti: "Seyyahların notlarında geçtiği gibi Kayseri krallar şehridir. Selçuklular döneminde başkent olmuştur. Gevher Nesibe’den bugüne sağlık genlerinde vardır. İlk tabletin Kayseri’de yazılmış olması bugün Kayseri ticaretinin konuşulmasında büyük etkendir. Geçmişten şehre nüfus eden özelliklerin işlenmesiyle Kayseri Kadim Kent olmuştur. Şehirde bazı ilçeler öne çıkar. Talas, Develi, Bünyan kendisini ifade eder. Talas, Kayseri’nin yanı başında çok güçlü ticareti olan, iç medeniyet olarak ikinci konuşulacak yeridir. Talas’ın teveccüh görmesindeki etken faktör havasıdır, ayrıca geçmişten genine nüfus eden hoşgörüdür. Talas’ta cami ve kilise yan yanadır. Kozmopolit yapısı da bu hoşgörünün sebebidir.”

    “Bugün 110 bin nüfusu olan Talas’ta 15 bin konutluk ruhsat alınmıştır” diyen Yıldırım, “Bu da ilçemizin cazibe merkezi olmasının işaretidir. İnsanlar güven duydukları yerde yaşarlar. Talas artık merkez ilçelerden biri olmuştur. Öngörülen ve planlanan şekilde büyüyen Talas’ta en büyük avantaj tarihi yapıdır, sanayi ve tarım olmadığından, bacasız sanayi turizm tercih edilmiştir. Kültür ve sosyal içeriği etkin olan ilçemizde 7 yılda turizm üzerine projeler uyguladık, hava sporunda dünyada 3 merkezden biri Ali Dağ'dır. Tarihi Talas'ın altının neredeyse tamamına yakınının yer altı şehri olduğunu görüyoruz. Tarihi dokudaki restorasyon çalışmalarıyla her mahallemizde bir konağı ayağa kaldırıyoruz.” şeklinde konuştu.

    Yıldırım, turizm kenti Talas’ta binicilik, güreş, kamp, butik otel tesisleri kurulması gerekliliğine işaret ederek, “Ayrıca bu yapıların Erciyes Master Projesi kapsamında ihtiyaç duyulacak konaklama, gezi alanları bakımından da hazır hale gelmesi önemlidir. Şehrin yöneticileri, vizyonlarını, projeksiyonlarını şehre tuttuğunda halkta onunla birlikte yürür. Bizde Talas halkıyla birlikte ilçemizi canlandırmak ve geliştirmek için çalışacağız.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER