ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2014 Çarşamba 11:11

THY'de 256 kişi tekrar işbaşı yapıyor

HAVA-İŞ Türkiye Sivil Havaçılık Sendikasına ait resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları (THY) ile yaptıkları görüşmelerde, işten çıkarılan 305 kişiden 256'sının işe dönmelerinin sağlandığı müjdesini verdi.


HAVA-İŞ Türkiye Sivil Havaçılık Sendikasına ait resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Türk Hava Yolları (THY) ile yaptıkları görüşmelerde, işten çıkarılan 305 kişiden 256'sının işe dönmelerinin sağlandığı müjdesini verdi.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası HAVA-İŞ, 29 Mayıs 2013 tarihinde işten çıkarılan 305 THY çalışanından bir kısmının geri dönüş müjdesini, resmi internet sitesi üzerinden bildirdi.

İşçilerden 10'unun, haklarındaki suçlamanın disiplin suçu sayıldığı için işe dönüşleri konusunda mutabakat sağlanamadığı belirtilen açıklamada, Teknik-A.Ş.'den 39 işçi ile ilgili görüşmelerin ise bu hafta içi sonuçlanacağı bilgisi verildi.

THY çalışanları, yasadışı protesto gösterisine katıldıkları ve görevi ihmal suçunu işleyerek uçuşları engelledikleri ve yolcuları mağdur ettikleri gerekçesiyle işten çıkartılmıştı.

Hava-İş Sendikası'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, "24'üncü Dönem Toplu İş sözleşmemizde mutabakata varılan protokol anlaşması gereği THY A.O. Yönetimi ile sendikamız yönetimi arasında oluşturulan komisyon çalışmaları tamamlanmış ve 256 üyemizin iş başı yapması uygun görülmüştür." denildi.

Açıklamada, 305 kişi arasında bulunan ve Teknik A.Ş.’de görevliyken işten çıkartılan 39 kişi ile ilgili görüşmelerin ise bu hafta içinde sonuçlandırılacağı bildirildi.

Ancak işten çıkartılan 305 kişiden 10'u hakkındaki suçlamanın ise disiplin suçu kapsamında sayılması nedeniyle işe dönüşlerinin sağlanması konusunda mutabakat sağlanamadığı belirtildi. Açıklamada, "Bu arkadaşlarımız için anlaşma protokolüne şerh düşülmüş, arkadaşlarımızın yasal haklarını araması hususunda ve hukuki süreçte kendilerine sendikamızca her türlü destek verilecektir." bilgilendirmesi yapıldı.

Sendikanın yeni yönetiminin, göreve geldiği 8 Aralık 2013 tarihi itibariyle olağanüstü bir gayret göstererek yaklaşık yedi ay süren grevi başarıyla bitirdiği belirtilen açıklamada, "Bu kısa süreçte sendikal yaşamda örneğine az rastlanılacak bir başarıya daha imza atarak, işyerinden atılan yüzlerce üyemizin işe dönüşü sağlanmıştır." ifadesine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER