ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:04

THK Başkanı: "Kurban derisi milli servetimiz"


Kurban derileri hakkında konuşan Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman Yıldırım, “Türk Hava Kurumu bu işi en iyi yapan müesseselerden bir tanesi. Deriler vatandaşlardan alındıktan sonra, en kısa zamanda bu milli servetin işlenmesi için bunu işleyecek, kullanacak fabrikalara, atölyelere ulaştırılması Türk Hava Kurumu tarafından sağlanmaktadır.” dedi.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yardım Toplama Esas ve Usulleri hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı. Düzenlemeyle, kamu yararına çalışan tüm derneklere deri toplama imkanı verildi.

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Crowne Plaza İstanbul Old City Hotel’de kurban derisinin toplanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türk Hava Kurumu’nun en önemli faaliyetleri yürütürken fitre, zekat, kurban derisiyle ayakta kaldığını söyleyen Yıldırım, “ Bildiğiniz gibi Türk Hava Kurumu 5 kurum Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu, Diyanet Vakfı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Türk Hava Kurumu adına fitre, zekat ve kurban derisi topluyordu. Hükumetimizin aldığı bir karar doğrultusunda yönetmelikte bir değişiklik yapılarak bu 5 kurum adına Türk Hava Kurumu’nun fitre, zekat ve kurban derisi toplama yetkisi iptal edildi. Ancak devletimiz adına, kamu yararına faaliyette bulunan dernek ve kuruluşlar yardım toplamaya devam ederler. Bu devam etme konusunda Türk Hava Kurumu da fitre, zekat, kurban derisi toplama faaliyetlerini, bağış alma faaliyetlerini diğer kurumlarda olduğu gibi devam edecektir.” İfadelerini kullandı.

Kurban derisi konusunda kimsenin kimseyi zorlayamayacağını belirten Yıldırım, “Vatandaş gönüllülük esasına göre kendi gönlündeki, yardımların doğru yere gideceğine inandığı kurum ve kuruluşlara yardım eder. Fitresini, zekatını, kurban derisini verir. Burada önemli olan bağışlanan kurban derilerinin nasıl kullanıldığıdır. Vatandaşların doğru olduğundan emin oldukları yerlere kurban derilerini vermesinin hiçbir mahsuru yoktur.” diye konuştu.

Yaptıkları tüm faaliyetlerin devletin yasalarına ve kanunlarına uyduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: "Kurban derisi konusunda, vatandaşlar derisini istediği yere verebilir. Kimse bu konuda zorlanamaz. Bu onların tercihidir. Türk Havu Kurumu ‘da bunu hiçbir şekilde istemez. Vatandaşlarımız gönüllülük hesasına göre bunu yapabilir. Kurban derisinin çok iyi değerlendirilmesinin önemli olduğunun belirtilmesini isterim. Türk Hava Kurumu’nun bütün başkanları ve yönetim kurulu bu konu üzerinde ciddi olarak eğilmektedirler. Vatandaşlarımız gönüllülük hesasına göre bağışlarını yapabilir.” dedi.

Milli servetimiz olan kurban derisinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Türk Hava Kurumu bu işi en iyi yapan müesseselerden bir tanesi. Deriler vatandaşlardan alındıktan sonra, en kısa zamanda bu milli servetin işlenmesi için bunu işleyecek, kullanacak fabrikalara, atölyelere ulaştırılması Türk Hava Kurumu tarafından sağlanmaktadır.”

Yıldırım, kanun çıkmadan önce yılda 1 milyon 150 bin ile 1 milyon 250 bin arasında kurban derisi topladıklarını belirterek, bu yılda kurban derisi beklentilerinin bu yönde olacağını söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER