ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 12:23

TGD Genel Sekreteri: Bu genelge sansürcü zihniyetin açıkça bir göstergesidir


Trakya Gazeteciler Derneği Genel Sekreteri Yavuz Göktaş, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yayımlanan genelgenin sansürcü bir zihniyetin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

EGM yayımladığı genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık tarihinden itibaren basın mensuplarının emniyet binalarına girişini yasakladı.

Genel Müdürlüğün genelgesine tepkiler ise sürüyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Trakya Gazeteciler Derneği (TGD) Genel Sekreteri Yavuz Göktaş, gazetecilerin halkın bilgi edinme hakkı adına görev yaptığını belirterek, bu genelgenin toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar sansürcü zihniyetin açıkça bir göstergesi olduğunu da ifade etti.

Kurumların kamu malı olduğuna vurgu yapan Göktaş, “Böyle bir yasağı basın, ifade özgürlüğü açısından gözden geçirdikleri zaman yanlış bir karar aldıklarını mutlaka göreceklerdir. Kanunların koruyucusu olan bir kurumun, sansür uygulamaya başlaması açıkçası üzücü ve düşündürücüdür.” dedi.

Kamuoyuna açık bir binaya yasak getirilemeyeceğini vurgulayan Göktaş, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu binalar özel bir kurum ya da şahıs binası değil resmi bir kurumun binalarıdır. Kamu binalarında akredite diye bir şey olamaz. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nü Türk basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bu kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz."
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER