ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:01

TGC, Reyhanlı ile ilgili yayın yasağının kaldırılmasını istedi


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), yazılı bir açıklama yaparak Reyhanlı’daki saldırıya ilişkin getirilen yayın yasağının halkın doğru ve yansız bilgilendirme hakkını zedeleyeceğini belirtti. TGC, içerikle ilgili yayın yasağının kaldırılmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleştiren bombalı saldırıyı insanlık suçu olarak niteledi.TGC Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Türkiye-Suriye sınırında halklar arasındaki gerginliği fırsat bilerek sivil halkı hedef alan bombalı saldıyı düzenleyenlerin hangi gruba mensup olurlarsa olsunlar yaptıkları eylem vahşiyane işlenmiş bir toplu kıyımdır. İnsanlık suçudur. Kınıyor ve lanetliyoruz.”

Ölenler için başsağlığı mesajının yer aldığı açıklamada, patlamayla ilgili yayın yasağına da değinildi. Açıklamada, “Olaya ilişkin konulan yayın yasağının, halkın doğru, yansız bilgilenme hakkını zedeleyeceği düşünüyoruz. Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda olay yerinden içeriğe ilişkin her türlü sesli görüntülü ve yazılı medyadaki yayınlara yasak getirildiği açıklandı. Olay yeri ve olay anı görüntüleriyle ilgili görüntülere sınır getirilse bile içerikle ilgili her türlü bilginin medyayla şeffaf bir biçimde paylaşılmasını istiyoruz. İçerikle ilgili yayın yasağının kaldırılmasını istiyoruz. Bölgede zor koşullar altında görev yapan gazetecilere devlet görevlilerinin kolaylık göstermelerini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER