ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 13:40

TGC, Gazeteci Şakir Süter'i andı


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Gazeteci Şakir Süter’i vefatının 6. yılında TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen panelle andı. Toplantıda konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, "Meslektaşlarımızı, ustalarımızı düzenleyeceğimiz panellerle anmayı sürdüreceğiz." dedi

2007 yılında hayatını kaybeden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Yönetim, Onur ve Balotaj Kurulu Üyelerinden Gazeteci Şakir Süter, Çemberlitaş'ta bulunan TGC Basın Müzesi’nde düzenlenen panelle anıldı. Anma toplantısına; TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı’ndan Ahmet Çitoğlu, Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Basın Konseyi Genel Sekreteri Namık Koçak ve TGC üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

BAŞKAN OLCAYTO: USTALARIMIZI ANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Panelin açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı. Başkan Olcayto, Şakir Şüker’i sevgi ve özlemle andıklarını söyleyerek konuşmasına başladı. TGC Başkanı Turgay Olcayto, Gazeteci Şakir Süter ile TGC Yönetim Kurulu’nda birlikte çalıştığını ve çok sevdiği bir arkadaşı olduğunu belirtti. Olcayto, “ŞakirSüter ile birlikte güzel günlerimiz geçti. Şakir Süter’in ben iki özelliğini size söylemek isterim. Birincisi gazeteci olarak hep saygı duyulan bir kimliği oldu. Gazeteciliği başka işlere bulaştırmadı. İkincisi, siyasetle ilgili yazılar yazdığı halde siyasetçilerle hep mesafeli oldu” diye konuştu.
Süter’in başarılı haberlere de imza attığına da dikkat çeken Başkan Olcayto, “Bu Şakir Süter’in gazetecilik becerisiydi” dedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yapmayı planladığı çalışmalardan bahseden Başkan Olcayto, “Gazetecileri anma serisi yapmayı düşünüyoruz. Meslektaşlarımızı, ustalarımızı düzenleyeceğimiz panellerle anmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

ORHAN ERİNÇ: GAZETECİLİKTEN ÖDÜN VERMEDİ

Orhan Erinç de Şakir Süter için, "Şakir, haber kokusu alan bir gazetecidir. Aynı zamanda çok iyi fıkra anlatırdı. Köşesinde de zaman zaman fıkra anlatmaktan hoşlanırdı. Kişisel değerlendirmelerini ya da siyasal tercihlerini gazetecilik yaptığı süreçte yok saymasını başaran meslektaşlarımızdan biriydi. Zaman zaman yazdıklarıyla siyasetçileri ve yöneticileri kızdırdığı olmuştur. Şakir Süter, gazetecilikten ödün vermeyen bir yaklaşımla kendisine yöneltilen eleştirileri etkisizleştirmesini de başaran meslektaşlarımızdan biriydi. Şakir’i çok genç yaşta kaybettik. Geçirdiği kaza sonucu hastalığının tetiklendiğine inanan arkadaşlarından biriyim. Rahatsızlığı sürecinde zaman zaman sağlığına kavuştuğu izlenimi vererek arkadaşlarına moral verdi. Şakir’in yoğun bakım sürecinde değilse yazılarının hiç aksatmama gibi bir özelliğe de sahip olduğunu, mesleğine duyduğu sevgi ve saygıyı her zaman koruduğunu sizin de tanıklığınızla tekrarlamak gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER