ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 15:06

TGC, ERT'nin kapatılmasını kınadı


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Yunanistan Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (ERT) kapatılmasını kınadı.

TGC Yönetim Kurulu yazılı açıklama yaparak, ERT’nin kapatılması üzerine işsiz kalan 2 bin 800 Yunanlı basın mensubu ile dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Yunanistan’da 11 Haziran 2013 günü kanun hükmünde bir kararname ile ERT’nin kapatıldığı hatırlatılan açıklamada, 4 televizyon kanalı ve 6 ulusal radyo istasyonuna sahip ERT’nin 2 bin 800 çalışanının direnişe geçtiği kaydedildi. ERT çalışanlarının yayınlarını durdurmayacaklarını açıkladıları ifade edilen açıklamada, gece yarısı Yunan polisinin ERT vericilerini susturduğu belirtildi.

Bu kararın 10 binlerce Yunanlı tarafından ERT binaları önünde protesto edildiğini belirten TGC yönetimi, Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) TRT gibi kurucu ortaklarından olan ERT’in kapatılmasını protesto ettiğini bildirdi.

Açıklamada, “Medya tarihinde eşi görülmemiş bir kararla kamuya ait bir yayın kuruluşunun böylesine kapatılıp ekranlarının polis zoruyla karartılmasını ve 2 bin 800 Yunanlı meslektaşımızın ihbarsız, uyarısız sokağa atılmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak kınıyor ve Ege’nin karşı kıyısındaki meslektaşlarımıza her türlü dayanışmayı göstereceğimizi açıklamayı görev biliyoruz.” denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER