ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 21:20

Tevfik Bayram hakim karşısına çıktı


Van'da 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremde yıkılan Bayram Oteli'nin sahibi Tevfik Bayram, ikinci kez hakim karşısına çıktı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Bitlis Cezaevi'nde tutuklu bulunan Bayram Oteli sahibi Tevfik Bayram ile sanık ve müdahil avukatları hazır bulundu.

Depremde, otelin enkazında kalarak yaşamını yitiren kişilerin ailelerinin de izlediği duruşmada, sanık avukatları tarafından isimleri mahkemeye bildirilen 5 tanık dinlendi.

Müşteki avukatlarının, tanıkların ifadelerinde, otelde AFAD ekipleri tarafından inceleme yapılmış olabileceği yönündeki ifadelerinin, Tevfik Bayram'ın önceki duruşmada verdiği ifadeyle çeliştiğini belirtmesi üzerine söz alan Bayram, ilk duruşmada 'heyecanlandığı' gerekçesiyle o şekilde bir beyanda bulunduğunu ifade etti.

Bayram'ın sözleri üzerine salonda bulunan müşteki yakınları ile sanık avukatları arasında kısa süreli tartışmanın yaşandığı duruşmaya, otelin enkazında yaşamını yitiren Serdar Karabulutoğlu'nun kardeşi Sibel Karabulutoğlu'nun baygınlık geçirmesi üzerine 30 dakika ara verildi.

Verilen aranın ardından söz alan sanık avukatları, sağlık sorunları bulunan Bayram'ın tahliyesini talep ederken, müdahil vekilleri ise kurumlardan istenen bilgi, belge ve dokümanların gelmesi için yargılamanın ileri bir tarihe ertelenmesini istedi.

Mahkeme heyeti de Bayram'ın tutukluluk halinin devamını, gerekli bilgi ve belgelerin toplanması için duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesini kararlaştırdı.
    
Aileler, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu
    
Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan müdahil vekillerinden Murat Kemal Gürbüz, 24 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Bayram Oteli'nin yıkılmasında tek suçlunun Tevfik Bayram olmadığını, olayda idari bir zafiyet de bulunduğunu öne sürerek, ''Ailelerimiz adına 23 Eylül'de yürürlüğe giren 'Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru' hakkımızı kullandık. Şu anda Anayasa Mahkemesi'nin başvurumuzu sonuçlandırmasını bekliyoruz'' dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER