ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 15:34

TETAŞ’ın elektrik borçlarını ödemeyen şirket açıklaması


Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ), Erege Metal Demir Çelik San ve Tic. A.Ş.'nin borçlarını ödememesine rağmen elektriğinin bir türlü kesilmediği yönündeki haberlere açıklık getirdi.

TETAŞ’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Teşekkülümüz ile iletim sistemine doğrudan bağlı müşterilerden EREGE Metal Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş'nin birikmiş fatura tutarlarını ödememesi nedeniyle 15 Ocak 2013 tarihinde elektriği kesilmiştir. Kesintiden sonra yapılan kısmi ödemeler sonucunda 6 Mart 2013 tarihinde elektrik yeniden açılmış, ancak teşekkülümüze olan birikmiş elektrik borçlarının, yapılan kısmi ödemelere rağmen tekrar artması üzerine elektriği, 3 Mayıs 2013 tarihinde yeniden kesilmiştir. Ayrıca, yapılan bütün girişimlere rağmen borcunu kapatmaması nedeniyle mevcut teminatları nakde çevrilerek 29 Temmuz 2013 tarihinde şirket ile yapılan Elektrik Satış Sözleşmeleri (ESA) TETAŞ tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir. Söz konusu şirket, İstanbul 12.Ağır Ceza mahkemesince atanan denetim kayyımları tarafından yönetilmektedir. Borçların ödenmesi ve elektriğin açılması için, Şirket ve kayyım heyeti tarafından bugüne kadar tabi olduğumuz mevzuat yönünden tarafımızca kabul edilebilecek bir teklif getirilememiştir." denildi.

ALACAKLARI TAHSİLİ İÇİN GİRİŞİMLER EDVAM EDİYOR

Denetim kayyımların talebi üzerine ilgili mahkemenin kararıyla İzmir-Aliağa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tesis Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş.'ye (SİDEMİR) kiraya verildiğine işaret edilen açıklama, “SİDEMİR, yeni işletmeci olarak mevzuat gereği GEDİZ Elektrik Dağıtım Şirketinden kiracı sıfatıyla elektrik enerjisi almaktadır.

Teşekkülümüz tarafından, İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesi’ne alacağımızın tahsilinin şirketin mahkemece el konulan nakitlerinden karşılanmasına yönelik müteaddit defalar yazılı taleplerde bulunulmuş, ancak gerek kayyım heyeti ve gerekse şirket tarafından mahkemeye bu yönde müracaat olmamış; mahkeme talebimizi reddetmiştir. Alacaklarımızın tahsili yönünde her türlü girişim devam etmektedir.” ifadeleriyle sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER