ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 21:11

Testosteronu yüksek sporcular kırmızıyı seçiyor


Yarışma ya da turnuvalara katılan ve kırmızı renkli giysileri tercih eden erkek sporcuların testosteron seviyesinin daha yüksek olduğu belirlendi.

İngiltere'deki Sunderland Üniversitesi'nden Daniel Farrelly ve ekibinin yaptığı araştırma, rekabet ortamında kırmızının ayrı bir yeri olduğunu ve biyolojik sistemle bağlantısının bulunduğunu gösterdi.

Farrelly, kırmızının tercih edilmesinin, rekabet ruhunu yansıtıyor ve rakibe bunu iletiyor olabileceğini belirtti.

Bilim adamları, araştırmanın amacından habersiz 73 erkek arasında yarışma düzenledi. Mavi ya da kırmızı giysilerden birini seçmesi istenen katılımcılar, daha sonra renk seçimine ilişkin kişisel nedenlerin anlaşılması amacıyla bazı soruları yanıtladı.

Katılımcıların erkeklik hormonu testosteron seviyesini belirlemek için araştırmanın başında ve sonunda tükürük örneği alındı.

Kırmızı giysileri seçenlerin testosteron seviyesinin daha yüksek, bu kişilerin mavi rengi seçenlere göre daha baskın ve saldırgan olduğu belirlendi.

Tüm zamanların en başarılı golfçüsü olarak anılan Tiger Woods'un, önemli turnuvaların son gününde kırmızı tişört giymesi örneğini veren araştırmacılar, bu rengin rakiplerin algısını etkiliyor olabileceğini de ifade etti.

Araştırma, "Psychological Science" dergisinde yayımlandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER