ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 10:50

TESK’ten yılbaşı sepeti uyarısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yılbaşına girecek olan vatandaşları uyardı.


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıla sayılı günler kala alkollü içeceklerin, kuruyemişlerin ve çikolataların da yer aldığı hediye sepetlerine vatandaşların dikkat etmesi gerektiği uyarısını yaptı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgesi olmayan, kendi iştigal konusu dışında yılbaşı sepetleri hazırlayıp, haksız rekabet yapan gelişigüzel yerlerden alışveriş yapılmamasını istedi. Palandöken, açıklamasında şöyle dedi:

“Tüketilen alkollü içkileri alırken mutlaka TAPDK bandrollerine dikkat edin. Bir de hediye sepetlerine konulan kuruyemişler başta olmak üzere çikolataları bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden almaya dikkat edin. Çünkü bugünler, bayat kuruyemiş ve merdiven altı üretilen çikolata ile sahte içki satan fırsatçıların piyasaya en fazla girdiği günlerdir.”

“MERDİVEN ALTI ÜRETİM HEDİYE SEPETLERİNDE”

Yeni yıla sorunsuz ve mutlu girilmesini istediklerini belirten Bendevi Palandöken, “Her yerde görmeye başladığımız parıltılı yılbaşı sepetlerinin içerisi aynı derecede şık değil. Güzel paketlerin içini merdiven altı ürünlerle dolduruyorlar. Dış ambalajı janjanlı ama içi aynı kalitede değil. Bandrolsüz veya kaçak içkilerin kullanıldığı, çakma gömlek kravatları kullanılarak esnafa da haksız rekabetin yapıldığı hediye sepetlerini iyi denetlemek gerekiyor.” diye ifade etti.

“DÜŞÜK FİYATA KANMAYIN”

Alkollü içkiler başta olmak üzere her türlü çikolata, kuruyemiş ve gıda maddelerinin, normal satış fiyatının altında bir fiyattan asla satın alınmamasını isteyen Palandöken, “Çünkü normal fiyatın altında satılan ürünün sahte, kaçak veya kalitesiz olması muhtemeldir. Sahte, kaçak veya izinsiz olarak üretilen ürünlerden korunmak için alkollü içki alışverişinizi, TAPDK Satış Belgesi sahibi perakende satıcılardan yapınız. Yılbaşı sepetlerinin içindeki alkollü içecekleri kontrol ediniz. Alkollü içkileri, tezgâhlarda açıkça sergilenmekte olan raflardan seçiniz. Asla tezgah altından veya görünmeyen yerlerden çıkarılan ambalajını şüpheli gördüklerinizi ve bandrolsüz olanlarını almayınız. Bu tür ürünlerin sahte ve kaçak olma olasılığı yüksektir.” diye uyardı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER