ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:18

TESK uyardı: Kurban derisi israfına dikkat


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kalitesiz bıçaklar ile tecrübesiz kasapların kestiği kurbanlarda derilerin kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekti. Palandöken, basit hatalardan dolaylı her yıl 13-14 milyon lira değerinde derinin israf edildiğini söyledi.

    TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada tecrübesiz kurban kesen kasapların kaliteli bıçak yerine Çin malı bilenmeyen bıçaklarla kurban kesmeye çalıştığını belirtti. Palandöken, “Kalitesiz bıçaklar ile tecrübesiz kasapların kestiği kurbanlarda deriler kullanılmaz hale geliyor. En önemlisi zamanında gerektiği gibi yeterince hayvanlara tuz verilmediği için deri etten kolay ayrılmıyor. Kesim ve yüzüm sırasında meydana gelen bıçak yaraları, yeterli tuzlanma yapılmadığı için derilerde bakteri oluşuyor. Bu da derilerinin israf edilmesinde en önemli unsur. Bu hatalardan dolayı derileri en az yüzde 20 si kullanılamaz hale geliyor. Bu basit hatalardan dolayı her yıl yaklaşık olarak 13-14 milyon lira değerinde deri israfı meydana gelmekte. Bir de kesilen kurbanların yarısından fazlası çöplüklere atılan bağırsakları da ilave edersek, her yıl önemli miktarda milli servet israf edilmekte." dedi.
    
    Her yıl Kurban Bayramı'nda ortalama 2 milyon küçükbaş ve 600 bin büyükbaş hayvan kesildiğini kaydeden Palandöken, “Bu kesimler sırasında deri ve bağırsakların çoğunluğu bilgisizlik, tecrübesizlik ve kalitesiz malzeme kullanılması nedeniyle israf edildiği için hiçbir işe yaramaz hale geliyor. Kurban derilerinin en önemli ve yaygın kullanılma alanı tabakhanelerdir. Yerli kesimlerinin azlığı nedeniyle ihtiyaca cevap vermiyor. Bundan dolayı deri işletmeleri ihtiyaç duyulan ham derinin büyük bölümünü ithal etmek zorunda.” diye konuştu.

    "ACEMİ KASAPLAR DERİDE ET BIRAKIYOR"

    Acemi kasapların deri üzerinde et parçaladıklarını ifade eden Palandöken, “Usta kasap en iyi malzemeyi kullanarak deriyi tulum halinde kesiksiz olarak çıkarır. Hatasız yüzülen deri içine yeteri kadar tuz serilmesi deriyi korur.” şeklinde konuştu.

    Önemsenmeyerek çöpe atılan bağırsakların temizleyip, tuzlanarak plastik bir poşet içinde ekonomiye kazandırılabileceğini aktaran Palandöken, “Bu tür ekonomik zararların her yıl tekrar etmemesi için belediyelerimizin kurban kesimleri için ayırdığı alanlarda derilerin makine ile yüzülmesi için çalışmalar yapması gerektiğine inanıyorum. Belediyelerin bu hizmetleri en iyi şekilde yerine getirmesi için kurban derilerini toplayan kurum ve kuruluşlar da katkı vermelidir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER