ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 13:45

TESK önünde papuçlu eylem


Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası seçimlerindeki usulsüzlük iddiasıyla ilgili yargının kararı da tartışmalar devam ediyor. Genel kuruldaki başkan adaylarından Zekeriya Murat, Ahilik geleneğinde işini iyi yapmayan esnafın uyarılması anlamına gelen 'pabucun dama atılması' eylemini gerçekleştirerek, TESK Başkanı Bendevi Palandöken'i istifaya çağırdı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in, TESK başkanlığına kadar uzanan seçim sürecinin ilk kademesini oluşturan Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası seçimlerindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili yargı kararını açıkladı. Danıştay 8. Dairesi’nin, 'usül yönünden' bozma kararını düzelterek dosyayı bir kez daha görüşen Ankara 2. İdare Mahkemesi, bir önceki kararı doğrultusunda Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası’nın 21.03.2010 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında hukuka aykırı işlemler yapıldığına hükmetti ve 'Olağanüstü Genel Kurul'a gidilmesi yönünde karar verdi.

Palandöken’e karşı yarışan ve seçimi 42 oy farkla kaybeden Zekerya Murat, Ankara Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası’nın 21.03.2010 tarihinde yapılan hazırol listesinde 5 bin kişinin usulsüz olarak yer aldığını ve listede 263 kişinin usulsüz olarak oy kullandığını iddia etti. Bunun sonucunda olağanüstü genel kurula gidilmesi yönünde mahkeme kararı alındığını açıklayan Murat, mahkeme kararıyla bakanlığın seçim tarihi belirleyeceğini kaydetti.

Zekerya Murat, “Sağlıklı bir seçim yapılmasını engelleyecek düzeyde, güncel üye sayısının yokluğu ile seçim kazandığı yargı kararıyla tescillenen Palandöken’in konfederasyon başkanlığı bile tartışılır hale gelmiştir.” dedi. Murat, mahkeme kararı sonucu Ahilik kültür ve geleneğinde önemli bir yere sahip olan, işini iyi yapmayan esnafın uyarılması anlamına gelen 'pabucun dama atılması' eylemini TESK Genel Müdürlüğü'nün önünde gerçekleştirdi ve Palandöken’i istifaya davet etti. Düzenlediği basın toplantısıyla süreç ve yargı kararı ile ilgili açıklama yapan Murat, daha sonra TESK binası önüne giderek, temsili olarak yaptırdığı büyük lastik ayakkabıyı TESK kapısı önüne attı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER