ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 13:25

Tes-İş’ten maden ve enerji işçilerine destek


Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Bursa Şube Başkan Başkanı Necati İçöz, Yatağan, Yeniköy, Kemerköy Termik Santrallerinde çalışan Tes-İş Sendikası üyesi enerji işçileri ile bu santraları besleyen kömür sahalarında çalışan Türkiye Maden-İş Sendikası üyesi maden işçilerinin özelleştirmelere karşı verdiği mücadelenin devam edeceğini söyledi.

İçöz, iki sendikanın örnek bir dayanışma ile özelleştirmelere karşı birlikte mücadele ettiğini, özelleştirme kararlarının geri alınmasını ve Ocak 2014’te yapılması kararlaştırılan ihalelerin iptal edilmesini istediklerini kaydetti. Benzeri bir mücadelenin Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali’nde de başladığını dile getiren İçöz, Ankara’ya yürünerek Meclis'te grubu bulunan partilerle görüşüldüğünü hatırlattı.

İki sendika yöneticilerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ankara’da görüştüğünü vurgulayan İçöz, her türlü diyaloğa rağmen sonuç alınamadığının altını çizdi. Bu kapsamda dönüşümlü açlık grevi başlatıldığını ve bunun 29 Aralık’ta yapılacak mitinge kadar devam edeceğini dile getiren İçöz, maden ve enerji işçilerinin yanında yer almaya devam edeceklerini vurguladı.

İçöz, şunları söyledi: “Bizler, Tes-İş Sendikası Bursa Şubesi, EÜAŞ. Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve EÜAŞ. Orhaneli Termik Santrali iş yerleri çalışanları olarak, Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santral ve kömür sahaları ile Zonguldak Çatalağzı Termik Santralinin özelleştirilmesine karşı TES-İŞ ve Türkiye Maden İşçileri Sendikalarının öncülüğünde direnen maden ve enerji işçilerinin haklı mücadelesini sonuna kadar desteklediğimizi, onlarla omuz omuza olduğumuzu ilan ediyoruz. Bizler, ülkemize, milletimize büyük zarar veren, işsizlik ve yoksulluk üreten, milletin mallarının yok pahasına yerli yabancı firmalara satışı anlamına gelen bütün özelleştirmelerin ve enerji, maden özelleştirmelerinin durdurulmasını, bu çerçevede Yatağan, Yeniköy, Kemerköy termik santralleri ile kömür sahalarının ve Zonguldak Çatalağzı Termik Santrali’nin özelleştirme ihalelerinin iptal edilmesini yüksek ve kararlı bir sesle talep ediyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER