ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:26

'Tersine Beyin Göçü' çalıştayında yoğun ilgi

Tersine Beyin Göçü çalıştayında yoğun ilgi


Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 'Tersine Beyin Göçü' ile ilgili ABD’de düzenlenen 'Hedef Türkiye Çalıştayları'na katıldı. Türkiye’den 18 üniversitenin çağırıldığı çalıştaylarda AİBÜ, yurt dışında bilimsel çalışmalarını yürüten akademisyenlerden yoğun ilgi gördü.

TÜBİTAK tarafından, 6–11 Nisan tarihleri arasında ABD’nin 'Teksas, Georgia ve North Carolina' eyaletlerinde; bilim, teknoloji ve yenilik alanlarındaki gelişmeleri, fırsatları ve tersine beyin göçüyle ilgili ulusal ve uluslararası fonları ABD’deki Türk araştırmacılarla paylaşmak amacıyla 'Hedef Türkiye Çalıştayları' düzenlendi. AİBÜ ile birlikte 18 üniversite, ASELSAN, Ford Otomotiv, GATE Elektronik, TEI-TUSAŞ Motor Sanayi ve TÜBİTAK’ın da katıldığı çalıştaylar, ABD’nin 'Houston, Raleigh ve Atlanta' şehirlerinde yapıldı.

Çalıştaylara, AİBÜ’yü temsilen katılan Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Türkiye'de son yıllarda uygulanan politika ve stratejilerle bilim, teknoloji ve yenilik alanında büyük atılımlar yapıldığını belirtti. Prof. Dr. Bahar, "Bu kapsamda, son on yılda Ar-Ge ve yenilik için kaynak ve yatırımlar önemli derecede artmakta, destek programları çeşitlendirilmekte ve idari-yasal altyapılar iyileştirilmektedir. Son yıllarda oluşan fırsatları ve tersine beyin göçüyle ilgili ulusal ve uluslararası fonları, TÜBİTAK davetiyle düzenlenen çalıştaylarda ABD'de araştırma faaliyetleri yürüten Türkiye'den araştırmacılarla paylaştık." dedi.

TÜBİTAK tarafından Türkiye Araştırma Alanı’ndaki (TARAL) son gelişmeler ile ABD’den Türkiye’ye dönmek isteyen araştırmacıların yararlanabilecekleri burs ve destek mekanizmaları hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı çalıştaylarda, ayrıca Türkiye’den gelen üniversite-kurum temsilcileri ve araştırmacılarla bire bir görüşmeler gerçekleştirildi. Çalıştaylarda AİBÜ, yurt dışında bilimsel çalışmalarını yürüten akademisyenlerden büyük ilgi gördü.

"MEZUNLARIMIZ YURT DIŞINDA ÜNİVERSİTEMİZİ BAŞARIYLA TEMSİL EDİYOR"

        Çalıştaylarda, AİBÜ’ye özellikle mühendislik ve fen alanlarında önemli başvurular oldu. Başvuruların, ihtiyaç duyulan alanlarda üniversitenin eğitim-öğretim ve araştırma kalitesini arttıracak şekilde değerlendirileceğini kaydeden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, "Çalıştay vesilesi ile üniversitemizden mezun olan bazı öğrencilerimizin, ABD'de yüksek lisans ve doktora yaptıklarını ve üniversitemizi farklı platformlarda başarıyla temsil ettiklerini gördük ve büyük gurur duyduk." açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER