ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 15:41

Terörizm "bilgi bankası"na onay


Alman Anayasa Mahkemesi, ülkede oluşturulan ve büyük tartışmalara yol açan terörizmle mücadele bilgi bankasının anayasaya uygun olduğu, ancak bazı yerlerde yeniden düzenleme yapılmasının gerekli olduğuna hükmetti.
     Mahkeme, sözkonusu bilgi bankasının temelinde anayasa maddelerine uygun olduğunu vurgulayarak, eksiklik görülen detaylarda gerekli düzenlemelerin yapılması için yasamaya 31 Aralık 2014 tarihine kadar zaman verdi.
     İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, mahkemenin kararını olumlu karşılayarak, bu yasanın anayasaya uygunluğunun tespit edilmesinden dolayı memnun olduğunu ifade etti.
     Almanya'da hükümet ve eyaletler tarafından 2007 yılında oluşturulan bilgi bankasıyla güvenlik birimleri arasında bilgi alışverişini hızlandırarak, özellikle radikal eğilimli terör saldırılarının engellenmesi hedefleniyor. Bilgi bankasına sadece terör zanlıları değil, bu işlerle ilgisi olmayan ancak terör zanlıları ile teması bulunan kişilerin de bilgisi kaydediliyor.
    
     -Herkesin değil, bilinçli destekleyenlerin bilgileri kaydedilsin-
    
     Almanya Anayasa Mahkemesi, terör zanlıların temasta olduğu tüm kişilerin değil, sadece bilinçli bir şekilde terör zanlılarını destekleyen kişilerin bilgilerinin kaydedilmesi yönünde düzeltemeye gidilmesini talep etti.
     Bunun yanı sıra mahkeme, bu bilgilerin incelenmesine izin verilmesini ve Almanya Suç Dairesi'nin Meclis'i ve kamuoyunu düzenli bir şekilde bilgilerin kullanımı konusunda bilgilendirmesini istedi.
     Terörizmle mücadele bilgi bankasında şu an yaklaşık 17 bin kişinin isminin bulunduğu ifade ediliyor.
     Sözkonusu bilgilerin toplanmasına karşı emekli bir hakim Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER