ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 16:56

Teröre hizmet edenlerin dokunulmazlık hakkı yoktur

MHP Grup Başkanvekili Şandır, 10 BDP’li vekil hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili, "Bölücü terörü destekleyen, bölücü terörün amaçlarına hizmet eden, onun siyasetini yapanların anayasal dokunulmazlık hakkı yoktur." dedi.


MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, 10 BDP’li vekil hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili, "Bölücü terörü destekleyen, bölücü terörün amaçlarına hizmet eden, onun siyasetini yapanların anayasal dokunulmazlık hakkı yoktur." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, düzenlediği basın toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Van Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından PKK’lılarla kucaklaşan BDP’li 10 vekil hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili bir soru üzerine Şandır, "Eylül ayında 66 şehit verdik. Bölücü terörün yoğun bir saldırısı altında kan kaybediliyor. Bunun durdurulması lazım. Bölücü terör sadece dağda değil yalnız silahla değil bölücü terör siyaseti de kullanarak Meclis’te de bu millete saldırmakta, devlete meydan okumakta. Herkesin hukukun içinde kalması gerekir. Bölücü terörü destekleyen, bölücü terörün amaçlarına hizmet eden, onun siyasetini yapanların anayasal dokunulmazlık hakkı yoktur. Bölücü terörü desteklemek, terörün amaçlarına katkı vermek suçtur. Bu suçu işleyenlerin Anayasa’nın 83. maddesindeki dokunulmazlık zırhından faydalanma hakları yoktur. Dokunulmazlıkların kaldırılması gerekir." diye konuştu. MHP’nin konuyla ilgili sunduğu Anayasa değişikliği teklifinin AK Parti ve CHP’nin masasında beklediğini söyleyen Şandır, "Sayın Başbakan, dokunulmazlıkları kaldıracağız, bunun için yargıya talimat verdik, derken topu taca atmaktadır. Anayasa müzakerelerinde değerlendirilecek bir husustur diye sorumluluktan kaçmaktadır." ifadelerini kullandı.

"ÜLKEYİ YÖNETENLER KARNINDAN KONUŞMAMALI"

Bir gazetecinin, "Cumhuriyet yürüyüşü Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasında gerilime neden oldu. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in gazetelere de yansıyan, ‘Bu sistemle çatışırlar’ şeklinde açıklamaları oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Şandır, şunları dile getirdi: "Ülkeyi yönetenler karnından konuşmamalı. Sayın Meclis Başkanı neyi kastettiğini açık – net söylemeli. Hangi sistem değişmeli, hangi sistem gelmeli. Ama görülmekte ki, AKP içinde bir iktidar çatışması başlamıştır. AKP iktidarı 10 yılın sonunda Türkiye’nin çivisini çıkarttı. Çıkarttığı kanunlarla, getirdiği hukukla maalesef Türkiye Cumhuriyeti devletinin işleyişini bir çatışmacı işleyişe dönüştürmüştür. Sayın Cumhurbaşkanı ile Sayın Başbakan’ın dün yaşadığı o çatışmacı sonuç ülkemizin geleceği açısından, özellikle bölücülüğün silahla dayatıldığı bir ortamda, çok talihsiz bir gelişme olmuştur. Bölücü terörü önlemek, bölücü terörle mücadele etmekle sorumlu olanların en basit konuda bile karşı karşıya gelmeleri ülkemizin geleceği açısından tehditler taşımaktadır. Bir talihsiz gelişme olarak görmekteyim. Keşke o barikatların kaldırılmasını ikisi birlikte talimatlasalardı."

"BİZE ULAŞAN BİR TALEP VE TEKLİF YOK"

Şandır, başka bir soru üzerine ise, uygun iklim şartlarında yapılmasını gerekçe göstererek, mahalli idareler seçimlerinin 27 Ekim 2013 yılında yapılmasını teklif ettiklerini hatırlatarak, "Hükümet bunu sahiplendi, Anayasal değişiklik teklifini getirdi, biz de imzaladık ve Meclis’e sunduk. MHP olarak mahalli idareler seçimlerinin uygun iklim şartlarında yapılması gerekçesi ile 27 Ekim’de yapılması irademizin arkasındayız ama bu Meclis’ten geçmemiştir. Yeni bir durum vardır, bu yeni durumun hükümetin değerlendirmesi gerekir. Bize ulaşan bir talep ve teklifleri de yoktur. Ancak şunu söylüyoruz, mahalli idareler seçimlerinin öne alınması önerisi görüşülürken, Büyükşehir Belediye Yasası yoktu. Mahalli İdareler Seçimlerinin öne alınması konusunda uzlaşma arayışlarının arkasından, MHP’nin asla kabul etmeyeceğini bildikleri böyle bir yasayı gündeme getirmiş olmalarını iyi niyetle bağdaştırmamız mümkün değildir. Dolayısı ile bu yeni durumu partimizin yetkili kurulları yeniden değerlendirecektir." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER