ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2013 Pazar 16:55

"Terör örgütünün yeni hedefi..."

"Terör örgütünün yeni hedefi..."


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hep beraber teröre karşı mücadele edileceğini belirterek, "Benim Midyat'taki kardeşim, 'kepenkleri kapatın' dedikleri zaman, onlara, 'gidin bizim başımızdan' diyecek. Terör örgütü okulları, dershaneleri hedef alıyor. Neden, çünkü bu bölge insanının okumasını istemiyorlar. Teröre karşı hep beraber dur diyeceğiz. Biz çözüm sürecindeyiz. Herkes siyaset yapsın diyeceğiz. Siz bizim arkamızda olduğunuz sürece bu işi çözeceğiz ve çözüyoruz. Özgürlükleri ve insan haklarında ayrımcılık yapmıyoruz.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, düzenlenen toplu açılış progamına katılmak için geldiği Mardin'in Midyat ilçesinde binlerce vatandaş tarafından sevgi seli ile karşılandı.

Erdoğan, Midyat ilçesinde; İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleş Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım Bakanı Mehdi Eker ile birlikte toplu açılışlara katıldı.

Burada Midyatlılara, arapça olarak “ehlen ve sehlen” diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Erdoğan, "Mardin, Midyat denilince akla kardeşlik gelir. Kardeşliğin en güzel örneği olan Midyat'ı herkese örnek göstereceğiz. Bu kardeşliğin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Yunus Emre'nin dediği gibi 'Yaradılanı Yaratandan ötürü seviyoruz. Kim ki kendi ırkının üstün olduğunu söylüyorsa bu şeytanın izindedir. Ne Arab'ın beyaza, ne beyazın Araba üstünlüğü yoktur. Başı üzüm kuru tanesi gibi olsa da biz insanları severiz. Biz ayrım yapamayız. Biz her şeyden önce insanız. İnsanız ve canız. Biz bu topraklarda yaşayan tek bir milletiz. Bu millet içerisinde Türk'ü, Kürd'ü, Laz'ı, Çerkez'i var. Bizim geleneklerimizde zaten bu var. Etnik milliyetçiliği kim yapıyorsa fitne fesat içerisindedir. Bin yıldır bu topraklarda nasıl yaşamışsak yine bir olacağız, diri olacağız.“ dedi.

Mardin'in, bölge illeri arasında farklı bir yer edindiğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: ”Mardin, büyüyor, gelişiyor, kabuğunu kırıyor. Midyat'ta bir bozulma başlamış. Şimdi büyükşehir olarak bunları da düzelteceğiz. Telkâri ustaları gibi Midyat'ı yeniden öreceğiz. Bu esere bakın, bu eser konuşuyor. Diyor ki ben medeniyetim, kültürüm. İşte biz bunu tekrardan ayağa kaldıracağız. İnşallah tüm bölgede dayanışmayı, kardeşliği yüceltirsek inanın tüm ilçeler Midyat gibi Mardin gibi potansiyeli yakalayacak. Güneydoğu'nun bu geç kalkınmışlığı altında yatan tek şey terördür. Buradaki evlatlarımız neden en iyi eğitimi almıyor. Neden istediği alanda kariyer yapmasın. Bu toprakların evladı neden büyük adam olup, kendi şehrine, bölgesine hizmet etmiyor. Bakın Muammer Güler; işte içinizden biri. Yıllarca valilik yaptıktan sonra içişleri bakanı oldu. Biz de dinsel milliyetçilik yok. Biz hepinizi seviyoruz. 76 milyonu seviyoruz. Onun için bir sürecin içindeyiz. Bu çözüm sürecidir. Kimse bizim karşımıza Türklükle, Kürtlükle çıkmasın. Biz milliyetçiliği ayaklarımızın altına almışız. Bizim milliyetçiliğimizde vatanseverlik var. Bizim derdimiz, bu güzel ülkeyi dünyanın en iyi 10 ülkesi arasına sokmak.“

Göreve geldiklerinde, Türkiye'nin 26 bölgesine hizmet veren hava yolu olduğunu, şimdi bunun daha da artacağını ifade eden Erdoğan, "Eskiden buradan İstanbul'a 30 saat sürüyordu. Şimdi 1.5 saatte gidiyorsun. Bizim insanımız buna layık değil miydi? Ama bu bir zihniyet meselesidir. Helikopterle gelirken yollara bakıyorum. Hepsi asfalta dönüşüyor. Okullarımız modernleşti. Daha da modernleşecek. Akıllı tahtalar, tabletlere geliyor. Artık öğrenciler kitap taşımayacak. Hep beraber teröre karşı mücadele edeceğiz. Benim Midyat'taki kardeşim kepenkleri kapattın dedikleri zaman onlara gidin bizim başımızdan diyecek. Terör örgütü okulları, dersaneleri hedef alıyor. Neden çünkü bu bölge insanın okumasını istemiyorlar. Teröre karşı hep beraber dur diyeceğiz. Biz çözüm sürecindeyiz. Herkes siyaset yapsın diyeceğiz. Siz bizim arkamızda olduğunuz sürece, bu işi çözeceğiz ve çözüyoruz. Özgürlükleri ve insan haklarında ayrımcılık yapmıyoruz.“ ifadelerini kullandı

Artık Türkiye’de ret ve inkar politikaları olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: ”Asimilasyon politikaları yok. Tüm etnik unsurlar benim kardeşim. Biz imtiyazları yıka yıka demokrasiyi kökleştirdik. Tüm sorunlarımızı kalıcı şekilde çözeceğiz. Milli birlik ve kardeşlik projesini gerçekleştireceğiz. Yeni anayasa hakkında da konuşan Erdoğan, muhalefet partilerine yüklendi. CHP, bu işin sonu yok. MHP 23 Nisan diyor. BDP'de bu işin sonu yok. Bunlar ipe un seriyorlar. Arap Baharı'nda bile 6 ayda anayasa yapılıyor. O kadar anayasa yapmış Meclis nasıl anayasa yapamaz. Biz 325 milletvekili ile 3 kişi ile temsil ediliyoruz. Diğer partiler de bizimle eşit. Kalkıp bir de bize fatura kesmeye çalışıyorsunuz. Bunu yemezler. Bizim amacımız üzüm yemek. Bağcıyı dövmek değil. Meclis Başkanımız Mart sonu dedi. Bizim önümüzde bir tek sorun kaldı. O da terör. O zaman 2023'teki hedeflerimize ulaşacağız. Yeter ki bir olalım ve Midyat'taki gibi hoşgörüyü yayalım.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER