ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 16:47

Terör örgütünü övmek iddiasıyla hakim karşısına çıktılar


Eskişehir'de düzenlenen terör örgütü operasyonunda gözaltına alınan ve haklarında ‘Terör örgütü DHKP-C propagandası yapmak’ suçundan dava açılan üniversite öğrencisi 4 kişi Bursa’da hakim karşısına çıktı.

Geçtiğimiz sene Mayıs ayında Eskişehir İstiklal Mahallesi'nde bir otoparkın duvarına terör örgütü DHKP-C’i övücü yazı yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve haklarında dava açılan G.Y., M.Ş., D.Y. ve A.Ş. Bursa Bölge Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 5'er yıla kadar hapisleri istenen tutuksuz 4 sanık, mahkemede savunma yaptı. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nde (ÖDP) siyaset yaptığını açıklayan sanıklardan M.Ş., suçlamaları reddetti. ÖDP’nin Ankara'daki 7. genel kurulu ile ilgili pankart yazmak için görevlendirildiklerini anlatan M.Ş., “Evde pankart yazdığım için pantolonumda ve ellerimde boya izleri kalmış. Sokakta yürürken polis bizi durdurdu. Hiçbir suçumuz olmadığı için kaçmadık. Polis bizi yazının yazıldığı otoparka götürdü. Yazıyla hiçbir ilgimizin olmadığını söyledik.” dedi.

Diğer sanıklar da ÖDP üyesi olduklarını, terör örgütü DHKP-C'yi öven bir yazıyı yazmadıklarını öne sürdü. Mahkeme heyeti, öğrencilerin gözaltındayken imzaladıkları tutanakta imzası bulunan polislerin şahit olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER