ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2014 Cuma 20:55

Terör örgütü NSU'ya ilişkin 3 farklı film çekilecek


Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar ve banka soygunları gerçekleştiren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne ilişkin 3 farklı film çekileceği bildirildi.
Alman devlet kanalı ARD tarafından yapılan açıklamaya göre, projede eski Spiegel Genel Yayın Yönetmeni Stefan Aust ve yönetmen Gabriela Sperl de dahil olacak. Filmlerin yapımında üç farklı yönetmen ve üç farklı yazarın görev alacağı kaydedildi. Filmlerde, olaylara NSU üyelerinin, öldürülen kişilerin ve güvenlik güçlerinin perspektifinden bakılacağı vurgulandı.
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ) gazetesine açıklamada bulunan Aust, NSU'nun yakın geçmişin en ilginç olaylarından biri olduğunu belirterek, NSU terör örgütünün hikayesini 1970'li yıllarda Kızıl Ordu Fraksiyonu'na (RAF) benzediğini belirterek, "Bu olay, yıllardır önemli ölçüde toplumdaki kırılma noktalarının gözardı edildiğini gösteriyor" dedi.
"Bu proje ile insanlara öyle duygusal hitap etmek istiyorum ki olayın anlamını algılayıp fark etmeye başlamalarını istiyorum" diyen Sperl, Alman toplumunda aşırı sağcı bir leke olduğunu ve bunun birçok kişiler tarafından gizlenmek istediğini dile getirdi.
Filmlerde rol alacak oyuncuların ve filmin ne zaman gösterileceği konularının henüz belli olmadığı bildirildi.
Terör örgütü NSU üyeleri, Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos'un 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygunu sonrasında polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü intihar ettikleri öne sürülmüştü.
Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin son kiraladıkları Frühlingsstrasse 26 adresteki dairede delilleri yok etmek amacıyla benzin dökerek evi kundakladığı iddia ediliyor.
Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER