ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 13:41

"Terör örgütü bu kararı kendiliğinden aldı2

"Terör örgütü bu kararı kendiliğinden aldı2


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kendisine fahri doktora unvanının verildiği törende çözüm sünecine ilişkin konuştu. Yıldırım “Kimse zannetmesin ki terör örgütü bu kararı kendiliğinden aldı. Bunun arkasında çok büyük bir mücadele var.” dedi.

Işık Üniversitesi tarafından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a fahri doktora diploması verildi. Üniversitenin Maslak Kampüsü’nde yapılan törende konuşan Binali Yıldırım, sözlerine üniversite yönetimine teşekkür ederek başladı. Bakan Yıldırım, konuşmasının büyük bölümünü iktidarları döneminde yapılan yatırımlara ayırdı. Özellikle Doğu’ya yapılan yatırımlara vurgu yapan Yıldırım, Türkiye’nin her bölgesinin birbiriyle ulaşır ve erişir hale geldiğini belirtti. Yıldırım, “Bazıları diyor ki ‘ülkede terör var, ülkede birlik beraberlik, kardeşlik zarar gördü.’ Bunun arka planında baktığınız zaman bölgeler arasındaki dengesizlikler yatıyor. Biz bunu 10 sene boyunca gördük. Biz Hakkari’ye, Şırnak’a, Iğdır’a, Bingöl’e havaalanı yaparken, oralara bölünmüş yol yaparken hep bu terör önümüze çıktı. Oralara yol gitmesini, havaalanı, okul, hastane yapılmasını önlemek için ellerinden geleni arkalarına koymadılar. Şantiyelerimizi yaktılar, insanlarımızı kaçırdılar ama biz inat ettik ve sonunda da orada yaşayan vatandaşlarımız bizim gerçek niyetimizin oraları ihmal etmek, ayrıştırmak değil, doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi buluşturmak olduğunu anladı.” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, “Kimse zannetmesin ki terör örgütü bu kararı kendiliğinden aldı. Bunun arkasında çok büyük bir mücadele var. Güvenlik güçlerimizin olağanüstü fedakarca mücadelesi var. Bizim ısrarla bölgeye yaptığımız yatırımlar var. 10 yıl içerisinde biz Güneydoğu’ya, batıya nazaran 10 kat daha fazla yatırım yaptık. İzmir’de, Ege’de yapılan bölünmüş yol üçse, Şırnak’ta, Van,’da, Bitlis’te, Bingöl’de, Ağrı’da yapılan 10 bin kat. 10 yıl içerisinde 34 katrilyon bölgeye yatırım yapıldı. Bunun 22 katrilyonu Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırımlarıdır. Şimdi artık iletişimde olsun, ulaşımda olsun Güneydoğu ile batının hiç farkı yok. Aynı imkan, aynı alt yapı orada da var. İnsanlar bunu gördükçe ‘biz de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıyız’ demeye başladı. O terörün istismar alanından onları kurtarmayı başardık. Onun için yol medeniyettir, su medeniyettir.” diye konuştu.

Binali Yıldırım konuşmasında demir yollu ulaşımına da özel vurgu yaptı. “Dün 157 yıllık demiryolları için tarihi bir gündü” diyen Yıldırım, “Parlamento 157 yıllık demiryollarının tekilini sona erdirdi ve serbestleştirdi.” dedi. Bunun Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, “Demiryolları artık bundan böyle havaalanları gibi, karayolları gibi, deniz limanları gibi sadece devletin işlettiği değil imkanı olan, şartları tutan herkesin istifade edeceği bir yol haline geldi.” şeklinde konuştu. Binali Yıldırım, bunun demiryollarının gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

AÇIK UNUTTUĞU CEP TELEFONU KONUŞURKEN ÇALINCA

Öte yandan, Binali Yıldırım konuşmasını sürdürdüğü sırada açık unuttuğu cep telefonu çaldı. “Afedersiniz” diyerek cep telefonunu cebinden çıkartan Yıladırım, “İletişim bizi rahat bırakmıyor maalesef. Bu da bizim kabahatimiz ne yapalım!” dedi. Bakan Yıldırım durumu toparlamak için konuyu Türkiye’nin mobil iletişimde 3. nesil teknolojiye geçme sürecine getirdi. Yıldırım, bu konudaki ‘geç kalındı’ eleştirilerinin yanlış olduğunun zamanla ortaya çıktığını söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER