ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 15:04

Terör kurbanı fidanları unutmadı


Diyarbakırlılar, terör örgütü PKK'nın sivillere yönelik düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden 6 üniversiteye hazırlık öğrencisi ile bir veliyi unutmadı. 3 Ocak 2008 tarihinde bomba yüklü aracın, askeri servis aracının geçişi sırasında patlatılması sonucu hayatını kaybeden 6’sı öğrenci, 7 kişinin ailesi olay yerinde gözyaşı döktü. Terör örgütü PKK’nın 2008 yılında düzenlediği saldırıda dershane öğrencileri Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu, Eren Şahin, Engin Taşkın, Salih Ekinci, Melek İpek ile öğrenci velisi Cengiz Kaya hayatını kaybetmişti.

Terör saldırısı kurbanı olan gençler için ilk anma programı olayın meydana geldiği yerde yapıldı. Burada bir araya gelen çok sayıda kişi, saygı duruşunda bulundu. Aralarında AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat'ın da olduğu aileler olay yerine karanfil bıraktı, dershaneyi ziyaret etti. Dershane öğrencileri ise saldırıda hayatını kaybeden 6 arkadaşının fotoğraflarını taşıdı.

İkinci anma töreni ise Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Müdürü Recep Güven'in yanı sıra çok sayıda kurum müdürü, öğrenci ve öğretmen katıldı. Hayatını kayberenlerden Rıdvan Süer'in babası Şemsettin Süer, Allah'ın evlat acısını kimseye yaşatmaması için dua ettiğini belirterek, artık hiçbir ailenin bu acıyı yaşamasını istemediğini kaydetti. Süer, "Terör olaylarının bitmesini, anne babaların bu nedenle üzülmemesini istiyorum. Terörle bir yere varılmadı, varılmayacak. Her yaşanan terör olayı acımızı tazeliyor. Bu acıyı çok iyi bildiğimiz için acı çekenin ne hissettiğini iyi biliyoruz. Saldırının emrini verenlerden birinin ölü ele geçirildiğini duymak vicdanen biraz rahatlatıyor. Bu olaylara vesile olanların cezalarını bulduğunu duymak insanı rahatlatıyor. Ama hiçbir şey ölen çocuğumuzu geri getirmiyor." diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ ERONAT: GENÇLERİMİZE OLAYLARDA ETEK GİYDİRİP ONURSUZLAŞTIRIYORLAR

Hayatını kaybedenlerde Eren Şahin'in annesi AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan sonra ailelerin perişan olduğunu söyledi. Evlat acısı yaşadığını anlatan Eronat, bundan daha derin acının ise Diyarbakır'ın hep olaylarla gündeme gelmesi olduğunu söyledi. Diyarbakır'ın peygamber ve sahabe kabirleri, ev sahipliği yaptığı 27 medeniyetle değil terörle gündeme geldiğini anlatan Eronat, "Ben onun için gençlere sesleniyorum; onlar gibi taş atmayın, molotof atmayın. Sürü psikolojinden kurtulmasınız gerekiyor. Çocukları İstanbul'da özel okullarda okuyor, garibanın çocuğu dağa taşa gönderiyorlar. Çocuklar alıp dağa götürüyorlar, kendi iradesi diyorlar. Benim için ölümlerden daha acı bir olay ise Güneydoğu'da olay yaptırmak için erkek çocuklarımıza etek giydiriliyor, eşarp taktırılıyor olması. Gençlerimizi onursuzlaştırılıyor." ifadelerini kullandı.

Törende acılı babalardan Şemsettin Süer'in oğlunu anlattığı şiiri okuduğu sırada törene katılanlar gözyaşlarına hakim olamadı.

OLAYIN FAİLİ 9 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASINA ÇARPTIRILDI

Bombalı saldırının bir numaralı faili olan PKK’lı Erdal Polat ile kendisine yardım ve yataklık eden 6 kişi Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. 6’sı öğrenci 7 kişinin ölümü, 68 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı Erdal Polat geçen yıl 9 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve toplam 75 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Terörist Erdal Polat’ın 2002 yılında PKK’ya katılıp Irak’ın Kuzeyindeki Hakurk, Hınere, Şehidan kampları ile Kandil Dağı’nda askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra Zap bölgesinden Türkiye’ye giriş yaparak Diyarbakır’ın Lice İlçesi kırsalına geldiği ortaya çıkmıştı. Saldırıda öğrencilerin ölmesi üzerine terör örgütü PKK, saldırıyı önce üstlenmemişti ancak terörist Polat yakalandıktan sonra örgüt üstlenmek zorunda kalmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER