ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:09

"Terör belasını geride bırakabilirsek..."


 Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ''Çözüm Süreci''nin önemine işaret ederek, ''Türkiye bu sorunlarını çözerse, bu terör belasını geride bırakabilirsek, bizi hiçbir güç tutamaz'' dedi.
     Bağış, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndan düzenlenen ''5. Alışveriş Merkezi Yatırımları Konferansı''nın açılışında sektör temsilcilerine hitap etti. Türkiye'nin tarihinde hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün önemli yer tuttuğunu anlatan Bağış, ''Dışarıdan bakıldığı zaman kendi içinde kargaşa yaşayan, kendi içinde belli bir kesimin sorunlarının olduğu, çatışma imajı verdiği bir ülkenin yatırım çekmesi de çok zor, turizmde patlaması da çok zor. Gerçekten uluslararası alışverişin bir merkezi olması da kolay değil'' dedi.
     Türkiye'nin bir ''Çözüm Süreci''nden geçtiğini hatırlatan Bağış, ''Milli Birlik ve Beraberlik Projesi'' ile sadece belli bir kesimin değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tümünün, anayasal eşitlik platformunda, huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hedeflediklerini anlattı.
     Bağış ''Çözüm süreci çok önemli. Türkiye bu sorunlarını çözerse, ki çözmek için ne kadar çok çaba sarf ettiğimizin sizler de farkındasınız, bu terör belasını geride bırakabilirsek, bu ülkede tarih boyunca olduğu gibi birlikte huzur içinde ter döküp üretip daha refah ve zenginlik içinde yaşamayı ortaya koyabilirsek, bizi hiçbir güç tutamaz'' diye konuştu.
     Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) Türkiye'nin 2050 yılında Avrupa'nın İngiltere'den sonra en büyük ikinci ekonomisi olacağını öngördüğünü anlatan Bağış, ''Bizim o güne iyi hazırlanmamız lazım. Bu ülkenin kendi tarihi dokusunda olan bu kardeşlik anlayışını yeniden ortaya koyabilirsek, bizim önümüzde hiçbir engel yok'' dedi.
    
     -Fatih projesi-
    
     Öğrencilere tablet bilgisayar dağıtılmasını içeren Fatih Projesi'ne de değinen Bağış, ''Fatih Projesi Hollanda'nın toplam nüfusu kadar öğrenciye, 16 milyon yavrumuza, Hakkari'nin dağ köyündekine de, Edirne'nin ovasındakine de, internet üzerinden dünyayla bütünleşme olanağı verecek bir proje. Avrupa'nın en genç ve dinamik nüfusu bilgiyle bütünleştiği zaman ortaya muazzam bir vizyon, potansiyel çıkacak'' diye konuştu.
    
     -''Her adımda alışveriş merkezi'' uyarısı-
    
     Türkiye'de 1988'den bu yana 300'ün üzerinde alışveriş merkezi yapıldığını, bu sayının 2015'te 410'u bulacağı bilgisini veren Bağış, '' ''Eskiden bizler yurt dışına alışveriş yapmaya giderdik. Şimdi insanlar İstanbul'a, Türkiye'ye alışveriş yapmaya gelmeye başladılar. Bu bile sektörün Türkiye'ye neler kazandırdığının çok bariz bir göstergesi'' dedi.
     Bağış, konuşmasında alışveriş merkezi sektörü temsilcilerini uyararak, ''Her adımda bir alışveriş merkezi yaparsak, en büyük zararı kendimize veririz. Alışveriş merkezlerini yaparken, o bölgedeki küçük esnafın ve onların ailelerinin ihtiyaçlarını göz ardı edersek, yine en büyük zararı kendimize verebiliriz. Bunların küresel bir vizyonla, rekabet farkındalığını da göz önüne alarak çok iyi planlanması lazım. Hem sektörün kendi içinde daha dinamik olmasını, hem de ülkenin ekonomisinin daha dinamik olmasını sağlayacak hassasiyetin gösterilmesi lazım'' diye konuştu.
     ''Ülkemizdeki alışveriş merkezlerinin üçte birinin İstanbul'da olması da aslında düşündürücüdür'' diyen Bağış, sektör temsilcilerinden Türkiye'nin başka şehirlerine de yatırım yapmalarını istedi.
    
     -AB süreci-
    
     Bağış Türkiye'nin son 10 yılda sergilediği ekonomik gelişmede, AB üyelik sürecinin rol oynadığını söyledi. Türkiye'nin yılda ortalama 15-20 milyar dolar küresel yatırım çektiğini, sadece alışveriş merkezlerinin son 10 yıl içinde Türkiye'ye 30 milyar dolar yatırım getirdiğini anlatan Bağış, şunları kaydetti:
     ''Bunun arkasında AB sürecimizin çok büyük etkisi olduğunu görürsünüz. 2004 Türkiye AB ile müzakerelere başlayabilmek için 45 yıllık bir beklentinin sonunda tarih aldığında, bir anda Türkiye küresel yatırım için çok daha cazip bir ülke haline geldi. Çünkü AB sürecindeki bir ülkede demokrasinin, şeffaflığın, hukukun üstünlüğünün çok daha farklı bir noktaya geleceğine inanan insanlar istikrarı gördükçe, Türkiye'nin öngörülebilir bir ülke olduğunu gördükçe, Türkiye'nin benimsediği ve bundan sonra benimseyeceği kuralların AB müktesebatıyla uyumlu olacağını fark edince, bu ülkeye daha fazla yatırım yapmaya başladılar.''
     Türkiye'de 4 binin üzerinde Alman şirketinin, binin üzerinde Fransız şirketinin faaliyet gösterdiğini hatırlatan Bağış, ''Çok enteresandır, Türkiye'de en çok yatırımı olan ülkeler, Türkiye'nin AB sürecine en temkinli yaklaşan ülkelerdir. Türkiye'den en çok yatırım çeken ülkeler ise Türkiye'nin AB sürecine destek veren ülkelerdir'' dedi.
     Bağış, sektör temsilcilerinden, katıldıkları uluslararası toplantılarda, Türkiye'nin AB sürecine temkinli yaklaşan ülkelerin siyasetçilerine Türkiye'nin ekonomik potansiyelini hatırlatmaları çağrısı yaptı.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER