ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:21

Termik santrallere suç duyurusunda bulunuldu

Termik santrallere suç duyurusunda bulunuldu


 Hatay'ın İskenderun çevre Koruma Derneği üyeleri, organize sanayi bölgesine yaptırılması düşünülen termik santrallerin kurulmasına engel olunması için adliyeye suç duyurusunda bulundu.

İskenderun Adliyesi önünde toplanan çevreciler adına ortak basın açıklaması yapan İskenderun Çevre Koruma Derneği Genel Sekreteri Oktay Demirkan, “İskenderun Körfezi’nde ve organize sanayi bölgelerinde termik santral kurulmasını Anayasa'nın 56. Maddesi'ne aykırı buluyoruz. Termik santralleri insan ve çevre sağlığı açısından zararlı buluyor, doğal ve kültürel değerlerimize saldırı olarak algılıyoruz. Küresel iklim değişikliğine neden olan etmenlerin en başında fosil yakıtlara dayalı enerji üretimi gelmektedir. Bölgemizde ve Türkiye genelinde pek çok yerde yeni kömür santralleri yapılırken, lisans almış ve lisan baş vurusu yapmış pek çok santral de sırada beklemektedir.” dedi.

Anayasa'nın 56. Maddesi'ne göre herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu belirten Demirkan, şunları dile getirdi: “Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve Çevre Kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Keza Çevre Kanunu'nun 3. Maddesi'ne göre başta idare, meslek odaları, birlikler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi ile görevli olup bu konuda alınacak tedbirlere ve belirlenen esaslara uymakla yükümlüdürler. "

İskenderun 2. OSB’nin İskenderun Belediyesi ve çevre köy beldelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak üzere DSİ tarafından yaptırılan içme suyu arıtma tesisinin yanında ve 300 metre mesafede olduğuna dikkat çeken Demirkan, “Bu tesisin inşaat bitirilmiş teslim aşamasında olup, 2. OSB’ye termik santral kurulduğu takdirde baca külleri açığa çıkacak gazlar ve ağır metallerle suyun kirleneceği, 600 bin insanın termik santral atıklarıyla kirlenmiş su içmek ve kullanmak zorunda kalacakları da açıktır. Dolayısıyla termik santral projesinin içme suyu arıtma tesisine etkisi değerlendirildiğinden ve gerekli raporlar alınmadan karar alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Kurulması planlanan santrallerin yerleşim alanları ve tarım arazilerine yakınlığı, Amanos Dağı eteklerindeki endemik bitkilerin de yok olacağına dikkat çeken Demirken, sözlerine şöyle devam etti: "Kurulması düşünülen termik santraller dünya gen kaynaklarına da zarar vereceği, meydana getireceği hava kirliliği, soğutmada kullanılan suyun denize deşarjı sonucu oluşacak ısı artışı ile bazı deniz canlılarının yok olacağı hususu da dikkate alınmamıştır. Kurulacak termik santralleri teknolojileri ithal, yakıtı ithal olup, kurucu personel dışında, teknik personel çalışacağından, bölgeye istihdam da sağlamayacağı açıktır. Enerji doğru kaynaktan doğru üretilmeli, en az kayıpla iletilmeli etkin ve verimli kullanılmalıdır. Çevre Koruma Derneği olarak adliyeye geldik ve zarar görenler sıfatıyla sanıklardan şikayetçiyiz ve suç duyurusunda bulunduk.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER