ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 14:46

Termik santrali ÇED toplantısına köylüler izin vermedi

Termik santrali ÇED toplantısına köylüler izin vermedi


Bursa’nın Keles ilçesine bağlı Kozağacı Vadisi’nde yapılması planlanan termik santralinin ÇED toplantısı köylülerin protestosuna takıldı. Protesto sebebiyle Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) heyeti, toplantı yapamayarak ilçeden ayrıldı. Köylü kadınların, salon girişindeki merdivenleri kapatması ve süpürgelerle tepkilerini dile getirmesi dikkat çekerken kalabalık, heyet üyelerine kiraz attı. Bazı polis ve heyet üyelerine teneke ve kiraz isabet etti.

    Keles ilçesine bağlı Kıranışıklar, Alpagut, Uzunöz köyleri arasındaki tepeye yapılacağı açıklanan termik santral için ÇED toplantısı sebebiyle ilçeye gelen 15 kişilik heyet, yoğun protestolarla karşılaştı. Sabahın erken saatlerinden toplantının yapılacağı belediye düğün salonu önünde toplanan kalabalık, uzun süre protesto gösterilerinde bulunarak toplantının yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Salonun giriş merdivenlerini kapatan köylü kadınlar ellerindeki süpürge ve tenekelerle tepkilerini dile getirdi.

    Sloganlar atıp, teneke ve düdük çalan köylüler, ‘Köyümüze termik santrali istemiyoruz, zehir solumak istemiyoruz, köyümüzden ayrılmak istemiyoruz’ şeklinde sloganlar attı.

    Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak ile birlikte toplantının yapılacağı salonun önüne gelen ÇED heyeti üyeleri, kalabalığın büyük tepisiyle karşılaştı. Belediye Başkanı Kaynak, köylülere heyet üyelerinin toplantının yapılamayacağına dair tutanak tutup, ilçeden ayrılacaklarını, bunun için heyet üyelerinin salona girişine izin verilmesini istedi. Kaynak’ın tüm uğraşlarına rağmen, vatandaşlar, salon önünde tepkilerini devam ettirerek, toplantının yapılmasının istemedi.

    Heyet üyelerinden Çevre ve Şehircilik Bakanı ÇED Şube Müdürü Sibel Özsayın ile bazı üyeler polis eşliğinde salona girmeyi başardı. Bu sırada vatandaşların tepkisi arttı. Özsayın ve üyeler, tepkilerin dinmemesi üzerine yine polis eşliğinde salondan ayrıldı. Bu esnada, kalabalık arasından bazı vatandaşlar Özsayın ve heyet üyelerine kiraz attı. Heyet üyeleri ve gazetecilere kiraz isabet etti. Bir vatandaşın attığı teneke ise görevli polis memuruna isabet etti.

    Salonun önünde gerginliğin devam etmesinin ardından heyet üyeleri Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin güvenlik tedbirleri altında hükümet konağına geçti. Burada, toplantının protesto sebebiyle yapılamadığına dair tutanak tutan heyet, ilçeden ayrıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı ÇED Şube Müdürü Sibel Özsayın, prosedür gereği toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttuklarını belirterek, “Vatandaşlar yoğun tepki ve protesto göstererek bilgilenmek istemediklerini söylediler. Bunun üzerine toplantıya bu şekilde devam edilemeyeceğini anlayarak bölgeden ayrılmak zorunda kaldık. 9 Temmuz’da Ankara’da bakanlık yetkilileriyle konuyla alakalı toplantı gerçekleştirilecek. Termik santralin yapılıp yapılmaması toplantıların ardından netlik kazanacak.” dedi.

    Keles Belediye Başkanı Süleyman Kaynak, heyet üyelerini uğurladı.

    Heyet üyelerinin ilçeden ayrılmasının ardından Keles Belediye Düğün Salonu önündeki kalabalık, olaysız şekilde dağıldı. Eylem sebebiyle Bursa Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri ilçede geniş güvenlik önlemi aldı. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER