ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 00:20

Temsilciler Meclisi'nden güven oyu aldı


İtalya'da geçen hafta sonu Başbakan Enrico Letta liderliğinde kurulan bakanlar kurulu, Temsilciler Meclisi'nden güven oyu aldı.

Çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya'da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda, Başbakan Enrico Letta hükümet programını açıklarken, partilerin program üzerindeki görüşlerinin ardından hükümete yönelik güven oylamasına geçildi.

Akşam saatlerinde 630 sandalyeli mecliste yapılan güven oylamasında, 623 milletvekili oy kullandı. Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini'nin açıkladığı oylama sonuçlarına göre, Letta hükümeti 153 ret oyuna karşılık 453 kabul oyu aldı. Oylamada 17 milletvekili çekimser oy kullandı. Bu sonuçla Enrico Letta ve kabinesi, Temsilciler Meclisi'nde güven oyunu sağladı.

Letta hükümeti, bugün de parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu'nda güven oyu arayacak. Merkez soldan Demokrat Parti (PD), merkez sağdan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) ve Mario Monti'nin merkez hareketinden üyelerin bulunduğu Letta kabinesinin, Senato'da da mecliste olduğu gibi bu partilerin desteğiyle güven oyunu sağlaması bekleniyor.

İtalya'da hükümetler, parlamentonun her iki kanadında güven oyu aldıktan sonra göreve başlıyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER