ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:44

Temel kazısında toprak kaydı

Temel kazısında toprak kaydı


 İzmir'in Göztepe semtindeki bir inşaatın temel kazısında meydana gelen kayma, mahalle sakinlerini tedirgin etti. Yandaki apartmanda oturan Filiz Çalışkan, "Belediye nasıl bu kazıya izin vermiş? Toprak kayması meydana geldi, yolda çatlaklar oluştu, yandaki apartmana toprak ve su doldu." dedi.

80 ile 82 sokakların kesişimindeki inşaatın temel kazma çalışmalarının durdurulmasını isteyen mahalle sakinleri, toprak kaydığı için tehlike içinde olduklarını söyledi. Çalışmaların üç hafta önce başladığını söyleyen Çalışkan, "Burası yeşil alandı. Mahalleli, 'Yapmayın, ağaçları telef etmeyin' diye belediyeye başvurdu fakat arsa parası ödenip alındığı için sonuç çıkmadı. Burasının zemin etüdü yapılmadan, kanuna uydurarak kazmaya başladılar. Benim evim hemen burası, binaların hepsi tehlike altında. Asfalt çöktü ve yol boyunca çatladı." şeklinde konuştu.

26-27 senedir aynı yerde oturduğunu söyleyen Erim Düzgün de, "İstinat duvarı vardı; bir de 70-80 yıllık çınar ağacı ve mahallelinin diktiği ağaçların hepsini kestiler. Göçmeler başladı, biz belediyeyi aradık ama kimse muhatap olmadı. Dün akşam da toprak kaymasından elektrik direği ve ağaçlar devrildi. Evin içinde çatlak var. Bina, kepçe her çalıştığında zangır zangır titriyor." dedi.

Gece meydana gelen kayma sonucu evinin içi çamurlu suyla dolan İlke Baltacı ise, "Saat 00.05'te bir sesle uyandım. Toprak aşağı çöktü, elektrik direği yıkılmış. Sonra farkettim, toprak camı kırmış ve içeriye su girmiş." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER